Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zostáva vo väzbe

Aktualizované:
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zostáva vo väzbe. Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu nevyhovela jeho žiadosti o prepustenie. Nepristúpila ani k nahradeniu väzby.

Rozhodnutie nie je právoplatné, obžalovaný voči nemu podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Hlavné pojednávanie bude pokračovať 3. septembra.

Súd písomný sľub obžalovaného neprijíma, väzbu obžalovaného s ohľadom na jeho osobu dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahrádza. Peňažnú záruku neprijíma,“ uviedla samosudkyňa Pamela Záleská.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek rozhodnutie privítal. „Odpadla mi povinnosť vyjadrovať sa k opravnému prostriedku, keďže tejto žiadosti obžalovaného nebolo vyhovené,“ podotkol. Rozhodnutie považuje za zákonné a správne.

Obhajoba so súdom nesúhlasí. „Trváme na argumentoch, ktoré sme uvádzali v písomnej žiadosti o prepustenie z väzby, ako aj na tých, ktoré sme prezentovali dnes pri väzobnom výsluchu,“ povedal obhajca Erik Magál.

Podľa súdu by mohol ovplyvňovať svedkov

Dušan Kováčik v žiadosti poukázal na nové okolnosti, okrem iného na krivú výpoveď Csabu Dömötöra. Má podozrenie, že výpovede svedkov v jeho konaní mohli byť manipulované. „Skutočnosti, ktoré vyplynuli z ich trestného stíhania na Úrade inšpekčnej služby, súdu neboli známe a ani obžalovaný ich neuvádza,“ spresnila sudkyňa s tým, že odkazy na internetové články nemajú povahu dôkazu a súd sa nimi nemôže zaoberať.

Súd má obavu, že Dušan Kováčik by mohol mať vzhľadom na predchádzajúce kontakty s predstaviteľmi ústredných orgánov štátnej správy a ich predstaviteľmi kolúzne správanie, teda že by mohol ovplyvňovať svedkov.

Súd pokračuje v septembri

Súd zároveň prezentoval obavy z pokračovania v trestnej činnosti. „Sú takého závažného charakteru, že to súdu bráni nahradiť obžalovanému väzbu navrhovaným spôsobom,“ doplnila Záleská s tým, že voči Dušanovi Kováčikovi sa vedú minimálne ďalšie dve konania. Považuje za iluzórne, že by inštitúty nahradenia väzby mohli splniť svoj účel.

Sudkyňa prerušila hlavné pojednávanie, pokračovať má 3. septembra. Predvolaný by mal byť opäť svedok Matej Zeman. Tiež by sa mali vykonať ďalšie dôkazy.

NAKA zadržala Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka z kolúznych a preventívnych dôvodov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá