Rúška v interiéri, návštevy v nemocniciach aj izolácia pozitívnych. Pozrite sa, čo sa mení

Úrad verejného zdravotníctva SR vo štvrtok zverejnil prvé tri vyhlášky, ktoré reagujú na nový Covid automat. Týkajú sa nosenia rúšok a respirátorov, návštev v nemocniciach a izolácie pozitívnych osôb. Platiť budú od pondelka 16. augusta. Upravuje sa v nich aj definícia plne zaočkovanej osoby.

Respirátor bude možné nahradiť rúškom

Nosenie rúšok zostáva povinné v interiéroch v zelených aj oranžových okresoch. Respirátor však bude povinný v stupňoch ohrozenia, teda ak sa okres dostane do červenej, bordovej alebo čiernej farby. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia, k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest.

"V okresoch v stupňoch monitoring a ostražitosť (zelená a oranžová farba) bude možné respirátor nahradiť rúškom, šálom alebo šatkou," uviedol Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ.

V exteriéroch bude prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom či rúškom povinné v okresoch v 2. alebo 3. stupni ohrozenia (bordová alebo čierna farba). V exteriéroch okresov v 1. stupni ohrozenia (červená farba), ostražitosť (oranžová farba) alebo monitoring (zelená farba) bude prekrytie horných dýchacích ciest povinné iba pri hromadných podujatiach.

"Prekryté horné dýchacie cesty nebudú musieť mať pedagogickí a odborní zamestnanci pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so sluchovým postihnutím, s poruchami autistického spektra, so stredným až hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie," dodal Eliáš. Ostatné ustanovenia sa nemenia.  

Návštevy v nemocniciach budú mať výnimky

Návštevy na lôžkových oddeleniach v nemocniciach budú počas trvania pandémie zakázané. Uplatňovať sa však budú dať aj viaceré výnimky.  Tie budú mať, tak ako aj doteraz, kňazi podávajúci sviatosť pomazania chorým a umierajúcim. "Navštevovať bude možné aj osoby v paliatívnej starostlivosti, ťažko choré a umierajúce," uviedol Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ SR.

Návštevníkmi budú môcť byť osoby, ktoré sú plne zaočkované, prekonali ochorenie Covid-19 pred nie viac ako 180 dňami, alebo majú negatívny výsledok testu na ochorenie Covid-19. PCR alebo LAMP test nemôže byť starší ako 72 hodín od odberu a antigénový test nemôže byť starší ako 24 hodín od odberu. Úrad pripomína, že potvrdenie o zaočkovanosti, prekonaní ochorenia Covid-19 je možné nahradiť aj digitálnym covid preukazom EÚ.

Zároveň dodal, že regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu nariadiť vo svojej územnej pôsobnosti aj miernejšie, prípadne prísnejšie opatrenia.

Dva dni na informovanie o príznakoch 

Osoba s príznakmi ochorenia Covid-19 bude musieť po novom oboznámiť všetkých ľudí, s ktorými prišla do kontaktu, dva dni pred ich objavením sa.

Osoba pozitívne testovaná na ochorenie Covid-19 musí informovať ľudí, s ktorými prišla do kontaktu počas dvoch dní pred odberom vzorky. Týka sa to všetkých pozitívne testovaných či už PCR testom, LAMP testom alebo antigénovým testom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá