Proces s Kováčikom pokračuje vo štvrtok. Na pojednávanie prišiel aj Fico

Aktualizované:
Proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom pokračuje na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj vo štvrtok. Počas ôsmeho pojednávacieho dňa by mali vypovedať dvaja svedkovia, Csaba Dömötör a podnikateľ Ján Buocik (menovec bratislavského mestského a krajského poslanca).

Žiadosť o prepustenie z väzby

Samosudkyňa by sa mala zaoberať aj žiadosťou Dušana Kováčika o prepustenie z väzby. Medzi verejnosťou, ktorá prišla na hlavné pojednávanie, sa nachádza aj šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico. V stredu (11. 8.) predstúpila pred súd trojica svedkov. Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Kuruc a bývalý vysoký policajný funkcionár Norbert Paksi.

V súčasnosti európsky prokurátor zastupujúci Slovensko Juraj Novocký ešte v júli podotkol, že nepochybuje, že rozhodnutie o nepodaní sťažnosti proti prepusteniu údajného bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby v roku 2017 odobril Dušan K. Za to mal vtedajší špeciálny prokurátor zinkasovať 50.000 eur. Hovoril o tom aj niekdajší člen skupiny takáčovcov Matej Zeman.

Národná kriminálna agentúra zadržala Dušana Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Bývalá prokurátorka ÚŠP Blanka Godžová na súde opísala, že dostala pokyn od Dušana K., týkajúci sa tejto väzobnej veci. Voči rozhodnutiu o prepustení Kudličku preto nepodala sťažnosť. Kajúcnik a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó potvrdil, že bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi odovzdal v tejto súvislosti 50.000 eur.

Makó vo svojej výpovedi tiež priblížil, ako od Dušana Kováčika prevzal časti vyšetrovacieho spisu, čím sa mal bývalý špeciálny prokurátor dopustiť trestného činu. Makó tiež vypovedal, že mu Dušan Kováčik pomáhal zbaviť sa podozrení z prípravy vraždy vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Jána Čurillu sprístupnením celého spisu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá