Čo bude platiť v oranžových okresoch? Rúško v interiéri, pohyb osôb sa neobmedzí

Čo bude platiť v oranžových okresoch? Rúško v interiéri, pohyb osôb sa neobmedzí
Zdroj foto: TASR/Radovan Stoklasa
V okresoch v stupni ostražitosti, teda v oranžovej farbe, bude potrebné nosiť rúško v interiéri a v exteriéri na hromadných podujatiach. Pohyb osôb sa neobmedzí. Vyplýva to z najnovšieho Covid automatu, ktorý vstúpi do platnosti v pondelok (16. 8.).

Pre kompletne zaočkovaných bude platiť vstup na hromadné podujatia bez limitu. Ide o osoby, ktoré sú 14 dní po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny alebo 21 dní po jednodávkovej vakcíne, alebo 14 dní po akejkoľvek dávke, ak osoba prekonala ochorenie Covid-19 za ostatných 180 dní.  

Materiál počíta aj s možnosťou režimu očkovaných, testovaných a ľudí, ktorí prekonali ochorenie Covid-19, teda s tzv. režimom OTP. Pre takéto osoby bude na hromadných podujatiach platiť obmedzenie kapacity na sedenie v interiéri na 25 percent a v exteriéri 50 percent kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, v režime OTP pôjde maximálne do 1000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri.

Covid automat počíta aj s tzv. základným režimom. Pod ním sa myslia všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či výsledok testovania. Pre hromadné podujatia bude platiť v interiéri sedenie na 25 percent a v exteriéri 50 percent kapacity, maximálne však do 200 osôb v exteriéri, do 100 v interiéri, na státie v exteriéri 100 a v interiéri 50. Povinný bude aj zoznam účastníkov.

Pri rizikových aktivitách bude treba zoznam účastníkov

Pri vysoko rizikových aktivitách, akými sú svadby, kary, oslavy či napríklad večierky, bude pre režim kompletne zaočkovaných aj pre režim OTP povinnosťou mať zoznam účastníkov. V prípade kompletne zaočkovaných bude môcť byť maximálne 100 osôb v interiéri a 200 v exteriéri, respektíve podľa príslušného semaforu. V režime OTP bude môcť na takýchto podujatiach byť maximálne 50 osôb v interiéri a 100 v exteriéri.

Návštevy v nemocniciach či väzniciach budú v prípade kompletne zaočkovaných bez obmedzení a v prípade režimu OTP budú povolené po súhlase zriaďovateľa alebo riaditeľa.

Pre fitness v oranžových okresoch nebude pre plne zaočkovaných platiť žiadne obmedzenie. Pre režim OTP bude platiť obmedzenie maximálne 20 osôb alebo minimálne 15 štvorcových metrov na osobu. Pre základný režim bude platiť obmedzenie na desať osôb.

Pre wellness, akvaparky a kúpele, ktoré nevyplývajú zo zdravotnej indikácie, nebude pre plne zaočkovaných platiť žiadne obmedzenie. Pre režim OTP bude platiť obmedzenie maximálne 50 percent kapacity, maximálny počet osôb bude do 1000. Pre základný režim budú tieto aktivity v stupni ostražitosti zakázané. Pri bazénoch a plavárňach bude v prípade režimu OTP platiť obmedzenie na maximálne 50 percent kapacity a v prípade základného režimu bude v oranžových okresoch môcť byť maximálne desať ľudí. 

Pravidlá budú iné aj pre obchody a reštaurácie 

Obchody a služby budú v režime OTP a v základnom režime fungovať tak, že na predajnej ploche obchodu bude môcť byť maximálne jedna osoba na 15 štvorcových metrov.

V reštauráciách bude pre plne zaočkovaných či pre režim OTP platiť, že v interiéri budú môcť byť pri stole štyri osoby alebo osoby z jednej domácnosti. Exteriér bude bez obmedzení. Pre základný režim bude platiť, že na terasách bude môcť byť maximálne do desať osôb.

Ubytovacie zariadenia budú pre základný režim zakázané.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá