Jablká, paradajky, kiwi aj pizza. Nákladná kozmická loď Cygnus vezie k ISS zásoby

Jablká, paradajky, kiwi aj pizza. Nákladná kozmická loď Cygnus vezie k ISS zásoby
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Nosná raketa Antares s nákladnou loďou Cygnus v stredu krátko po polnoci SELČ úspešne odštartovala z amerického kozmodrómu Wallops v štáte Virgínia. Informoval o tom Národný úrad pre letectvo a vesmír.

Loď Cygnus spoločnosti Northrop Grumman má dopraviť na Medzinárodnú vesmírnu stanicu 3700 kilogramov nákladu. Okrem zásoby základných potrieb, náhradných dielov a prístrojov pre vedecký výskum sa môže sedem aktuálnych obyvateľov ISS tešiť aj na čerstvé jablká, paradajky, kivi či pizzu.

Kapsula Cygnus dostala tentoraz meno S.S. Ellison Onizuka po americkom astronautovi japonského pôvodu, ktorý zahynul na palube raketoplánu Challenger v roku 1986. Ide už o šestnástu zásobovaciu misiu pod taktovkou spoločnosti Northrop Grumman.

Zásobovacia loď by sa mala pripojiť k ISS vo štvrtok o 10.45 h SELČ. NASA plánuje už o niekoľko týždňov vyslať k Medzinárodnej vesmírnej stanici ďalšiu zásobovaciu loď, tentoraz od spoločnosti SpaceX. Vesmírne laboratórium na obežnej dráhe Zeme vo výške okolo 410 kilometrov aktuálne obývajú traja Američania, dvaja Rusi, jeden Francúz a jeden japonský astronaut.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá