Dva pohľady na olympiádu: Bola to demonštrácia športu alebo hazard?

9.8.2021 10:38

Olympijské hry v Tokiu poznačila pandémia koronavírusu. Jedno z najvýznamnejších športových podujatí sa tak muselo konať za prísnych opatrení. Výpravy z celého sveta sa nevyhli testovaniu a niektorí prišli pre pozitívny výsledok o možnosť zapojiť sa do bojov o medaily.

Počas olympiády zaznamenali 458 prípadov koronavírusu, vykonali 650-tisíc testov
TASR/AP

Počas olympijských hier v Tokiu zaznamenali celkovo 458 prípadov koronavírusu. Štatistika zahŕňa obdobie od 1. júla, keď sa finišovalo s prípravami. Počas podujatia spravili 650-tisíc testov s mierou pozitivity 0,02 percenta.

V Tokiu počas celých hier platil núdzový stav, na športoviskách chýbali diváci a účastníci museli akceptovať viaceré obmedzenia. Najviac prípadov medzi olympionikmi odhalili 5. augusta, keď malo pozitívny test 31 ľudí. Informovala o tom agentúra TASS.

Mocná demonštrácia športu

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach obhajuje rozhodnutie zorganizovať Hry XXXII. olympiády v Tokiu aj napriek pandémii koronavírusu.

Tokijské hry sa stali prvými v histórii, ktoré sa konali neskôr v porovnaní so stanoveným termínom. Tri edície hier pre svetové vojny zrušili. "Tieto hry boli mocnou demonštráciou. Ukázali silu jednotného športu," vyhlásil Bach podľa AFP na tlačovej konferencii po skončení hier.

Hazard, ktorý zhoršil situáciu

Japonský denník Asahi Šimbun však nezdieľa jeho nadšenie. "Tieto hry boli hazardom, ktorý zhoršil bezpečnostnú situáciu," napísal japonský denník, ktorý hry sponzoroval, no napriek tomu vyzýval na ich zrušenie. Tiež pripomenul, že olympiáda stála 15 miliárd dolárov.

Reakcie verejnosti v Japonsku boli rôzne. Proti konaniu hier sa v krajine uskutočnili viaceré demonštrácie, no zároveň sa na súťaže pod otvoreným nebom snažili dostať davy divákov. Skutočným testom nálady verejnosti môžu byť v Japonsku októbrové parlamentné voľby, v ktorých bude rozhodnutie usporiadať hry obhajovať premiér Jošihide Suga.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok