Výdatné dažde a búrky zasiahnu takmer celé Slovensko, spôsobiť môžu aj škody na majetku

Výdatné dažde a búrky zasiahnu takmer celé Slovensko, spôsobiť môžu aj škody na majetku
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Meteorológovia upozorňujú na dážď i búrky na takmer celom Slovensku. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal viaceré výstrahy druhého stupňa pred dažďom a výstrahy prvého stupňa pred búrkami. S výdatnými dažďami treba rátať najmä na strede Slovenska, s búrkami na východe.

Výstraha druhého stupňa pred dažďom platí pre Žilinský kraj, väčšinu Banskobystrického, Trenčianskeho kraja a pre okres Levice. SHMÚ informuje, že v týchto oblastiach môže spadnúť 20 až 60 milimetrov zrážok. "Vzhľadom aj na hydrologickú situáciu tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká," uviedol SHMÚ na svojom webe.

 S dažďom treba rátať aj v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji. Pre tieto platí výstraha prvého stupňa, spadnúť môže až do 50 milimetrov zrážok.

Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí pre Košický a Prešovský kraj. "S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu," priblížil SHMÚ. Upozornil aj na možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako sú stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá