Slováci potrebujú nájomné byty. Združenie miest a obcí začalo spoluprácu so štátnym fondom

Slováci potrebujú nájomné byty. Združenie miest a obcí začalo spoluprácu so štátnym fondom
Zdroj foto: TASR/Miroslava Mlynárová
Združenie miest a obcí Slovenska a Štátny fond rozvoja bývania budú spolupracovať na podpore výstavby nájomných bytov a zariadení sociálnych služieb. Konkrétnu predstavu o spolupráci premietli do memoranda, ktoré podpísali v utorok.

Podpísali memorandum

"ŠFRB musí byť náš partner. Mestá a obce cítia potrebu v oblasti výstavby nájomných bytov, lebo ľudia potrebujú dostupnú strechu nad hlavou. Seniori zároveň cítia potrebu dostupných zariadení sociálnych služieb. Spájame sily v konkrétnych aktivitách, pri ktorých už neskloňujeme problémy, ale východiská a riešenia," uviedol predseda ZMOS-u Branislav Tréger.

Generálny riaditeľ ŠFRB Tomáš Lamprecht dodal, že so ZMOS majú dobrú spoluprácu. Napríklad v minulom roku sa im podarili konkrétne legislatívne zmeny pre výstavbu nájomných bytov aj zariadení sociálnych služieb. 

"Spoločne však často navštevujeme regionálne združenia miest a obcí, kde hovoríme o konkrétnych problémoch v aplikačnej praxi. Preto podpísaným memorandom vyjadrujeme vôľu a spoločný záujem povýšiť doterajšiu spoluprácu na konkrétne oblasti vrátane zriadenia pracovnej skupiny k riešeniu problémov z územia, ktorá na mesačnej báze bude formulovať najvhodnejšie riešenia," povedal.

Rozvoj bytovej politiky

Podľa ZMOS-u aj ŠFRB je bývanie jednou zo základných ľudských potrieb. Memorandum vyjadruje vôľu aktívne podporovať rozvoj bytovej politiky so zameraním na výstavbu a obnovu nájomných bytov a zariadení sociálnych služieb, koordinovať spoločné aktivity či iniciatívne formulovať východiská a riešenia. Tiež reagovať na nové trendy a spoločne sa podieľať na rozvoji bytového fondu. 

ZMOS bude v pripravovanej pracovnej skupine ŠFRB zastupovať starosta obce Bešeňová Martin Baran. V obci majú aktuálne vybudovaných 81 nájomných bytov. Samospráva sa pritom pripravuje na výstavbu ďalších dvoch bytoviek s celkovo 34 bytmi. Patrí tak medzi komunálnych lídrov v oblasti nájomného bývania na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá