Turecko si pre smrť Turka na hraniciach predvolalo grécku charge d'affairs

Turecko si pre smrť Turka na hraniciach predvolalo grécku charge d
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Turecko si v nedeľu predvolalo charge d'affairs veľvyslanectva Grécka po tom, ako v sobotu na grécko-tureckých hraniciach prišiel o život turecký občan.

Ankara vyzvala grécku stranu, aby prešetrila okolnosti incidentu, potrestala "vrahov" a podnikla preventívne kroky k tomu, aby sa niečo podobné už neopakovalo. Podľa Anadolu bol 43-ročný Turek zastrelený v sobotu večer v blízkosti pohraničnej rieky Marica pri tureckej obci Adasarhanli. Streľbu mali spustiť osoby v civilnom oblečení z gréckej strany hranice.

Informácie o priebehu incidentu sa rôznia. Anadolu s odvolaním sa na miestneho predstaviteľa uviedla, že obeť sedela v čase streľby na brehu rieky so svojím priateľom. Muž bol zasiahnutý do tváre a na mieste zomrel.

Hádka medzi pašerákmi ľudí

Podľa tureckej agentúry DHA však došlo k hádke medzi pašerákmi ľudí a obeť sa spolu so svojím priateľom snažila vytiahnuť z rieky čln, ktorý používali na pašovanie migrantov. 

Grécko v súvislosti s incidentom odmietlo akékoľvek obvinenia. Grécke ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení odkázalo Turecku, že si má "lepšie strážiť svoje hranice a zastaviť činnosť obchodníkov s ľuďmi". To isté mala na pôde rezortu tureckej diplomacie povedať aj predvolaná grécka charge d'affairs.

Pohraničnú rieku Marica sa často snažia využiť migranti na prechod z Turecka do Grécka. Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) v piatok v tejto oblasti nasadila vzducholoď, ktorá bude monitorovať situáciu na hraniciach.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá