Dom, v ktorom vyrastal Kurt Cobain, vyhlásili za kultúrnu pamiatku. Stane sa múzeom

Dom, v ktorom vyrastal Kurt Cobain, vyhlásili za kultúrnu pamiatku. Stane sa múzeom
Zdroj foto: TASR/AP
Dom, v ktorom vyrastal americký grungerockový hudobník Kurt Cobain, vyhlásili miestne úrady za historicky významnú kultúrnu pamiatku. Skromná stavba v meste Aberdeen v štáte Washington sa má stať múzeom.

Fanúšikovia sa budú môcť preniesť v čase a prezrieť si dom v podobe, v akej bol v časoch Cobainovho detstva a dospievania. Budúci frontman skupiny Nirvana tam žil v rokoch 1968-1984.

Súčasný majiteľ domu Lee Bacon pre časopis Rolling Stone uviedol, že rekonštrukcia a prevedenie budovy do jej pôvodnej podoby sú "hotové na 90 až 95 percent". Bacon a jeho manželka kúpili dom od rodiny Cobainovcov v roku 2018 za 225.000 dolárov.

Územné vyhlášky o susedstve zabraňujú tomu, aby sa z domu stalo právoplatné múzeum, ale Bacon hľadá možnosti, ako ho sprístupniť pre príležitostné súkromné prehliadky. "Tento projekt bude poctou Kurtovmu detstvu a kariére," vyhlásil Bacon.

Na zariaďovaní a rekonštrukcii rodinného domu podľa výzoru zo zmieneného obdobia spolupracuje i Cobainova sestra Kim. Na priečelie domu bude umiestnená pamätná plaketa pripomínajúca skupinu Nirvana a Cobainovu smrť. Hudobník spáchal samovraždu v apríli 1994.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá