Volejbalistky sa postarali o veľké prekvapenie. Vyhrali v príprave nad favorizovaným Poľskom

Volejbalistky sa postarali o veľké prekvapenie. Vyhrali v príprave nad favorizovaným Poľskom
Zdroj foto: TASR/Radovan Stoklasa
Slovenské volejbalové reprezentantky sa v druhom prípravnom zápase pred blížiacimi sa majstrovstvami Európy (18. augusta - 4. septembra 2021) postarali o veľké prekvapenie. Zverenkyne trénera Marca Fenoglia vyhrali v Bielsku-Bialej nad domácimi Poľkami 3:1 (-16, 17, 16) a vrátili im tak štvrtkovú prehru.

Vyhrali lien šiestykrát v histórii

V 25. vzájomnom zápase vyhrali Slovenky nad Poľkami len šiestykrát v histórii. Naposledy sa im to podarilo 5. júna 2016 v zápase Európskej ligy v Twardogóre (3:1), ale domáce Poľky vtedy nastúpili s "béčkom", pretože najlepšie volejbalistky hrali v svetovej súťaži FIVB Grand Prix. V konfrontácii najsilnejších tímov zvíťazili slovenské reprezentantky nad Poľkami po viac ako 19-tich rokoch. Predtým naposledy vyhrali v kvalifikácii ME 1. júna 2002 v Bardejove 3:2. Poľky sú v svetovom rebríčku na 13. mieste, o jedenásť priečok vyššie ako Slovenky.

Na svoj 101. zápas v najcennejšom drese nastúpila 31-ročná blokárka Jaroslava Pencová a v historickom rebríčku reprezentačných štartov sa vyrovnala Simone Kohútovej-Kleskeňovej. Pred päťnásobnou Volejbalistkou roka sú už len rekordérka Alica Sokolov-Székelyová (121) a Petronela Biksadská (114).

Ostanú v Poľsku trénovať až do pondelka

Poľky mali prvý set jasne v rukách. Po slabšom príjme Sloveniek dobre bránili a úvodné dejstvo získali hladko 25:16. O prevahe na sieti hovorí štatistiky blokov (7:1). V druhom sete prišli na ihrisko Palgutová a Fričová a obraz hry sa zásadne zmenil. Slovenky hrali podstatne lepšie a od začiatku si vypracovali náskok (5:8, 7:11). Po sérii bodov pri podaní Palgutovej viedli 18:11. 

Prvý setbal mali Slovenky po ese Fričovej (24:16), set napokon ukončila úspešným útokom Abrhámová a slovenské volejbalistky vyrovnali na 1:1 po vynikajúcom sete 25:17. Slovenky pokračovali vo vynikajúcom výkone, ovládli aj tretí set, ktorý vyhrali hladko 25:16. Poľky nenašli recept na výborne hrajúce slovenské volejbalistky ani v štvrtom sete, ktorí Slovenky vyhrali 25:21 a tešili sa z cenného víťazstva.

Slovenky ostanú v Poľsku trénovať až do pondelka, potom sa presunú do Púchova, odkiaľ v utorok odcestujú do gréckeho Solúnu na ďalšie tri prípravné zápasy pred ME (4. - 6. 8.). V generálke na šampionát sa predstavia v Česku (11. - 12. 8.). Na ME budú hrať Slovenky v C-skupine v Zadare proti Maďarkám, domácim Chorvátkam, Taliankam, Švajčiarkam a Bieloruskám.

Medzištátny prípravný zápas žien - piatok:
BIELSKO-BIALA
Poľsko - Slovensko 1:3 (16, -17, -16, -21)
 Poľsko: Grajberová 1, Efimienková-Mlotkowská 6, Wenerská 4, Stysiaková 25, Alagierská 6, Smarzeková 11, libero Stenzelová (Lukasiková 6, Nowická 0, Fedusiová 0, Ziólkowská 0, Górecká 2). Tréner: J. Nawrocki
Slovensko: M. Žernovič 6, Abrhámová 4, Krišková 2, Radosová 12, Tereza Hrušecká 2, Koseková 0, liberá Španková a Jančová (Pencová 10, Palgutová 19, K. Fričová 11, Kohútová 0). Tréner: M. Fenoglio.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá