Hlina odchádza od matovičovcov: Mám svoju hrdosť a dôstojnosť

Aktualizované:
Poslanec Alojz Hlina vystupuje z klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Podľa vlastných slov si vyprosí, aby ho niekto nazýval "hanlivými výrazmi." Nezhody pretrvávali už dlhšie.

Kritika pomerov v hnutí

"OĽaNO je jediným politickým zoskupením, do ktorého neexistuje prihláška a podľa mojich vedomostí je aj spolu s Kotlebovou stranou Naše Slovensko jediným hnutím, ktorého názov nevlastní strana, ale predseda strany ako súkromná osoba," pripomenul Hlina.

Podľa neho OĽaNO nezvláda náročný proces približovania smerom k demokratickým štandardom.Hlina označil za svoj ďalší dôvod na vystúpenie z klubu skutočnosť, že zo strany Igora Matoviča bola prekročená hranica, ktorú je ochotný akceptovať. "Mám svoju hrdosť a dôstojnosť a ak som si doposiaľ vyprosil, aby ma niekto nazýval hanlivými výrazmi, tak ani vstupom do politiky to nie som ochotný meniť," dodal Hlina.

Igor Matovič je podľa jeho slov posilnený tým, že ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi asi neprekáža, ako ho nazval pri ich vzájomnom konflikte v parlamente. "Musím ho však upozorniť, že ja si takéto označenie vyprosím. To, že ma v rokovacej sále parlamentu 25. októbra označil rovnako ako Roberta Kaliňáka, bolo pre mňa silným signálom, že úsilie posunúť OĽaNO smerom k demokratickým štandardom je viac ako náročná úloha".

Hlina zrejme naráža na udalosti z 9. septembra 2010, keď sa druhé čítanie o návrhu ústavného zákona zužujúceho imunitu poslancov a sudcov takmer skončilo bitkou. V čase, keď už boli vypnuté mikrofóny, Igor Matovič zo strany SaS označil totiž kolegu zo Smeru Roberta Kaliňáka vulgárnym slovom.

Šéf Obyčajných sa má ospravedlniť

Svoje rozhodnutie odísť z klubu je Hlina pripravený zmeniť, a to v prípade, že do 17. novembra hnutie OĽaNO bude mať v stanovách aspoň nasledovné demokratické minimum: Definovaný rozhodovací orgán hnutia, ktorý bude mať minimálne osem členov.

Do hnutia sa bude dať vyplniť prihláška a nadobudnúť reálne členstvo. Ochranná známka Obyčajní ľudia bude vo vlastníctve hnutia. Zároveň by sa mu musel Igor Matovič do spomenutého termínu ospravedlniť. "V prípade, že uvedené zmeny nenastanú a nedôjde k ospravedlneniu do 17. novembra 2012, moje rozhodnutie vystúpiť z klubu OĽaNO a nepodieľať sa na činnosti hnutia bude nemenné," uzavrel.

Matovič: Lojzo je teraz spokojný

Hlina si dlho hľadal zámienku na odchod a teraz, keď si ju našiel, je spokojný. V reakcii na Hlinov odchod to médiám povedal líder Obyčajných Igor Matovič, ktorý nechcel situáciu komentovať.
"Dovoľte mi ten luxus, aby som nášho Lojzíka nemusel komentovať. Myslím si, že rozumný človek si za tých šesť mesiacov urobí názor sám a nepotrebuje k tomu žiadne moje slová," uviedol v parlamente Matovič. Zároveň neprezradil, čo Hlinovi vo štvrtok povedal.
"Ja som žil v prostredí, kde sa slová vážili a nebudem to meniť. Keď mi niekto povie to, čo povedal Robertovi Kaliňákovi, tak s tým mám problém. To, čo predseda hnutia povedal, nemôžete povedať oravskému chlapcovi," dodal nezaradený poslanec Hlina.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá