Aké nežiaduce účinky po vakcíne hlásili Slováci? Zverejnili novú správu

Aké nežiaduce účinky po vakcíne hlásili Slováci? Zverejnili novú správu
Zdroj foto: TASR/Milan Kapusta
V súvislosti s očkovaním proti koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv do stredy evidoval 7752 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 746 závažných, čo predstavuje 9,6 percenta hlásení. O týždennej štatistike hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín na prevenciu ochorenia Covid-19 informoval ústav na svojom webe.

Celkovo bolo na Slovensku do stredy podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií prvou dávkou zaočkovaných 2.252.724 osôb, druhou dávkou 1.953.077 osôb.

Pfizer a Moderna

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 381 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 70 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, pľúcna embólia či napríklad aj akútna ischémia mozgu.

AstraZeneca, Johnson & Johnson a Sputnik

V rámci vakcíny od spoločnosti AstraZeneca hlásili 274 závažných nežiaducich účinkov, z toho dve úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu či napríklad infarkt myokardu.

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 15 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps a halucinácie. Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali jedno závažné hlásenie, a to pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi.

Do štvrtka evidoval ústav spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá