Obľúbená chorvátska pláž sa stala epicentrom šírenia covidu, nakazilo sa sto turistov

Obľúbená chorvátska pláž sa stala epicentrom šírenia covidu, nakazilo sa sto turistov
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Po návrate z plážového festivalu na chorvátskom ostrove Pag bolo pozitívne testovaných sto Rakúšanov. Informovala o tom agentúra APA, ktorá sa odvolala na rakúske zdravotnícke úrady. Podľa nich bude skutočný počet infikovaných zrejme ešte omnoho vyšší.

Festivalu Austria goes Zrće, ktorý sa na pláži chorvátskeho „párty ostrova“ konal v dňoch 17. až 24. júla, sa podľa odhadov zúčastnilo asi 19-tisíc ľudí z Rakúska. Jednotlivé spolkové krajiny doteraz súhrnne nahlásili 102 infikovaných, najviac Dolné Rakúsko (38).

Rakúske úrady vyzvali účastníkov akcie, aby v prípade akýchkoľvek symptómov ihneď kontaktovali zdravotníkov. Na PCR test na covid-19 majú ísť preventívne aj tí, ktorí momentálne nemajú žiadne príznaky, uviedol člen koronavírusového krízového štábu vo Viedni Andreas Huber. Podľa neho by sa mali tiež všetci účastníci festivalu v najbližších dňoch vyvarovať ďalším spoločenským stretnutiam.

V Chorvátsku je najlepšia situácia

Podľa Chorvátskeho turistického združenia, ktoré odkazuje na údaje americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, je v Chorvátsku najlepšia epidemická situácia z krajín stredomorského regiónu.

Kým v krajine na Jadrane je sedemdňová incidencia, ktorá udáva, koľko ľudí sa za tento čas v priemere nakazilo na 100-tisíc obyvateľov, na hodnote 37,65. V Taliansku je to 75,52, v Grécku 255,92, vo Francúzsku 288,81 a v Španielsku 547,89. Najlepšie epidemické výsledky v Chorvátsku vykazuje Istria, naopak na dalmatskom pobreží pribúdajú nové prípady najrýchlejšie.

Minulý týždeň chorvátska vláda sprísnila podmienky pre vstup turistov z Británie, Cypru a Ruska, ktorí teraz musia predkladať negatívny test na koronavírus bez ohľadu na to, či sú očkovaní alebo nie. Nové obmedzenia sa týkajú aj zhromažďovania – na akcie s 50 až 1000 ľuďmi aktuálne priamo dohliadajú miestne epidemické krízové štáby a účastníkom je vstup povolený len s európskym covidovým pasom.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá