Zomrel bývalý primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor

Zomrel bývalý primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor
Zdroj foto: TASR/Branislav Račko
Vo veku 66 rokov zomrel v stredu (28. 7.) vo večerných hodinách bývalý primátor Banskej Bystrice a niekdajší šéf Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor. Potvrdila to hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková, mestský úrad o tom informoval syn zosnulého.

Ľútosť vyjadril aj súčasný primátor

Ľútosť nad úmrtím bývalého primátora Banskej Bystrice Ivana Saktora vyjadril vo štvrtok ráno aj súčasný primátor Ján Nosko. „Za posledné roky sme sa u mňa v kancelárii stretli niekoľkokrát. Hoci bolo zjavné, že bojuje s náročnou chorobou, vždy vedel s úsmevom sebe vlastným rozprávať o svojich ďalších plánoch a víziách. V mene všetkých Banskobystričanov vyjadrujem smútiacej rodine a známym úprimnú sústrasť,“ reagoval Nosko na sociálnej sieti.

Kondolenčná listina na vyjadrenie sústrasti pozostalým bude umiestnená vo vstupnej hale mestského úradu v Banskej Bystrici (Československej armády 26) a vo foyer historickej Radnice na Námestí SNP 1.

V odboroch sa angažoval už od roku 1991

Ivan Saktor sa narodil 14. októbra 1954 v Lučenci. Maturoval na Strednej priemyselnej škole stavebnej v Banskej Bystrici. Po skončení strednej školy pracoval v rokoch 1974 - 1977 ako robotník v strojárskej výrobe, potom do roku 1991 v stavebníctve. V roku 2000 absolvoval štúdium na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú ukončil s titulom magister sociálnej práce.

V odboroch sa Ivan Saktor angažoval už od roku 1991. Na poste prezidenta Konfederácie odborových zväzov pôsobil v rokoch 1996 - 2006. V komunálnych voľbách v roku 2006 kandidoval s podporou strán Smer-SD, Slovenská národná strana (SNS), Strana zelených na Slovensku za primátora Banskej Bystrice. Vo voľbách bol úspešný a na čele Banskej Bystrice stál do roku 2010.  

V apríli 2017 oznámil Ivan Saktor svoju kandidatúru na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, ale koncom októbra toho istého roku  súboj o kreslo župana vzdal.  

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá