Najvyšší správny súd je pripravený fungovať s plnou účinnosťou, hovorí ministerka

Najvyšší správny súd je pripravený fungovať s plnou účinnosťou, hovorí ministerka
Zdroj foto: TA3
Najvyšší správny súd SR je od 1. augusta pripravený fungovať s plnou účinnosťou. Ide o kľúčovú inštitúciu, ktorá má prispieť k zvýšeniu dôvery voči štátu. Uviedla to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) na stredajšom stretnutí s novinármi.

Najvyšší správny súd začne svoju činnosť so 16 sudcami a 62 zamestnancami. Ďalší piati kandidáti, ktorí uspeli vo výberovom konaní na post sudcu Najvyššieho správneho súdu SR, čakajú na overenie sudcovskej spôsobilosti. "Keď si to porovnáme s tým, ako začínal český Najvyšší správny súd, sme vo výbornej kondícií," skonštatovala Kolíková.

Súd by mal mať dokopy stovku zamestnancov. Najnovšie sa hľadajú trinásti asistenti sudcov. "O miesta sa uchádza 60 záujemcov. Ide o dôležitú funkciu, asistenti pomôžu sudcom NSS," priblížil predseda Najvyššieho správneho súdu Pavol Naď. Novovzniknutá inštitúcia preberie od správneho kolégia Najvyššieho súdu SR 2000 spisov. "Ide v zásade o sviatok správneho súdnictva, pretože v spoločnosti sa často nedeje, že vláda nechá samu seba kontrolovať inou inštitúciou," zhodnotil Naď. Podľa jeho slov chýbajúci sudcovia nebudú mať v prvých týždňoch existencie Najvyššieho správneho súdu vplyv na činnosť inštitúcie.

Najvyšší správny súd bude do konca roka sídliť v Bratislave na Župnom námestí. Podľa Naďových slov aktuálne hľadajú vhodné priestory na sídlo súdu. "Najskôr hľadáme budovu, ktorá je majetkom štátu, ak to nebude možné, budeme hľadať vhodný komerčný nájom," spresnil Naď. Podľa Kolíkovej Trenčín ako sídlo súdu už neprichádza do úvahy. Reagovala tak na návrh primátora Trenčína Richarda Rybníčka, aby súd sídlil práve tam. "So sídlom v Bratislave sa rátalo od začiatku, teda už rok. Neviem si predstaviť, že by sme teraz, pár dní pred začiatkom, presúvali sídlo," vysvetlila Kolíková.

Pripomenula, že Najvyšší správny súd získa kompetencie disciplinárneho stíhania sudcov či prokurátorov. Kolíková preto avizuje zmeny v zákone upravujúcom disciplinárnu zodpovednosť sudcov. "Zavedie sa pravdepodobne jednoinštančné konanie. Pri hrozbe najtvrdšej sankcie, teda zbavenia funkcie, by mohol byť prípustný opravný prostriedok," priblížila Kolíková. Zmeny by mali byť známe do konca roka.

Vznik Najvyššieho správneho súdu SR priniesla minuloročná reforma justície. Najvyšší správny súd SR má postavenie ako Najvyšší súd SR v oblasti správneho práva. Okrem iného naň prejdú kompetencie disciplinárneho stíhania sudcov i prokurátorov a v určitom rozsahu aj ostatných právnických profesií. Tiež rozhodovanie o ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy. Rovnako bude rozhodovať o rozpustení alebo pozastavení činnosti politickej strany alebo hnutia. Súd bude preskúmavať aj dôležité rozhodnutia úradov, inštitúcií, ktoré sa týkajú napríklad dôchodkov, sociálnych dávok či daňových vecí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá