Životné funkcie planéty sú v ohrození, varuje štúdia v BioScience

Životné funkcie planéty sú v ohrození, varuje štúdia v BioScience
Zdroj foto: SITA/AP
ilustračné foto
Autori novej štúdie, ktorá bola publikovaná v odbornom časopise BioScience, varujú, že v mnohých ohľadoch sa svet blíži ku kritickému bodu klimatických zmien. A možno tento bod už aj prekročil.

Vedci sa zamerali na 31 kľúčových indikátorov, ktoré nazvali životnými funkciami planéty. U približne polovice z nich vrátane koncentrácie skleníkových plynov, otepľovania oceánov alebo úbytku ľadovej plochy zaznamenali rekordné zhoršenie.

Pribúdajú dôkazy, že sa blížime k bodom zvratu, ktoré sa spájajú s dôležitými časťami systému našej planéty, alebo že sme už za ne zašli,“ uviedol podľa denníka The Guardian vo vyhlásení William Ripple, ekológ z Oregonskej štátnej univerzity a spoluautor štúdie. Podľa Rippleho pandémia covid-19 ukázala, že ani obrovské obmedzenie dopravy a spotreby zďaleka nestačí na obnovu planéty. Potrebné sú podľa neho systémové zmeny.

Autori napríklad upozornili, že ľadovce sa roztápajú o 31 percent rýchlejšie ako pred 15 rokmi, že odlesnenie v Amazónii bolo v minulom roku rekordné alebo že emisie skleníkových plynov dosahujú v tomto roku doteraz nevídané množstvo. Konkrétne v apríli nameralo observatórium Mauna Loa na Havajských ostrovoch najvyššie množstvo CO2 v atmosfére v histórii. Päť najteplejších rokov za celú históriu merania bolo zaznamenaných od roku 2015.

Tvárou v tvár dôkazom, že sa blížime z hľadiska klímy k bodom zlomu, musíme konať a bezodkladne prijať opatrenia pre dekarbonizáciu ekonomiky a začať obnovovať prírodu viac ako ju ničiť,“ povedal podľa stanice RFi Tim Lenton, spoluautor štúdie z britskej Exeterskej univerzity.

Vedci, ktorí sa podieľali na výskume, vyzvali k rýchlym a radikálnym krokom. Podľa nich je potrebné bezodkladne upustiť od používania fosílnych palív, znížiť znečistenie, obnoviť ekosystémy a prikloniť sa k rastlinnej strave.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá