Zamestnanci sociálnych služieb dostanú mimoriadnu finančnú odmenu

Aktualizované:
Zamestnancom zariadení sociálnych služieb, centier pre deti a rodiny, ale i zamestnancom sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately vyplatí Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR mimoriadnu finančnú odmenu.

Dôvodom je ich výnimočné nasadenie počas druhej vlny pandémie nového koronavírusu. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval šéf rezortu Milan Krajniak (Sme rodina) a štátna tajomníčka ministerstva Soňa Gaborčáková. Odmeny budú v dvoch výškach podľa úväzku, rezort ich zafinancuje z programu REACT-EÚ.

Kto má nárok na odmenu

Ako vyčíslil minister, odmeny dostane celkovo 46.463 zamestnancov, dokopy to bude približne 31,5 milióna eur. Zamestnanci, ktorí počas druhej vlny pandémie pracovali na polovičný či vyšší úväzok, dostanú 500 eur v hrubom, a teda 422 eur v čistom. Tí, ktorí v tomto období pracovali za nižší než polovičný úväzok, dostanú mimoriadnu odmenu 250 eur v hrubom, teda 216 eur v čistom.

Gaborčáková vymenovala, že na odmeny pre svojich zamestnancov majú nárok nízkoprahové denné centrá, integračné centrá, komunitné centrá, terénne sociálne služby krízovej intervencie, nízkoprahové sociálne služby pre deti a rodinu či zariadenia núdzového bývania. "Domov na polceste, útulok, nocľaháreň, zariadenie pre seniorov, domov sociálnych služieb, špecializované zariadenie, denný stacionár, zariadenie podporovaného bývania, rehabilitačné strediská, zariadenia opatrovateľskej služby, predčitateľská služba, tlmočnícka služba, pomoc pri osobnej starostlivosti o dieťa, zariadenie dočasnej starostlivosti o dieťa, zariadenie starostlivosti o dieťa do troch rokov veku, špecializované poradenstvo, sociálna rehabilitácia, podpora samostatného bývania," vymenovala ďalej štátna tajomníčka.

Rezort ešte spresnil, že o mimoriadne odmeny pre svojich zamestnancov môžu žiadať štátne, neštátne i samosprávne zariadenia, či už ide o pobytové, ambulantné, terénne zariadenia, zariadenia krízovej intervencie, sociálnoprávnej ochrany na úradoch práce a centier pre deti a rodinu.

Pracovali pod mimoriadnym tlakom

Minister poznamenal, že na základe pravidiel vyplácania týchto peňazí z REACT-EÚ bude rezort preplácať dotknutým zariadeniam tieto odmeny, tie môžu žiadať o refundáciu od 1. septembra do 31. decembra tohto roka.

Krajniak aj Gaborčáková vyzdvihli, že sociálni pracovníci pracovali počas druhej vlny pandémie pod mimoriadnym tlakom, keď bolo často badať na týchto zamestnancoch i prejavy duševnej choroby. Minister podotkol, že rezort sa snažil pomáhať zariadeniam aj požičiavaním kyslíkových koncentrátorov či preplácaním vitamínu D3. "Najviac však pomohla obetavá starostlivosť ľudí v ZSS, ktorí často museli byť týždne zavretí v karanténach s klientmi," okomentoval Krajniak.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá