V Pezinku pokračuje pojednávanie s expolicajtom Vlčanom a šéfom kontrarozviedky SIS Gašparovičom

Aktualizované:
Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje v stredu hlavné pojednávanie s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petrom Gašparovičom a bratislavským expolicajtom Ladislavom Vlčanom. Prokurátor podal na súd obžalobu za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku.

Okrem iných by mal vypovedať podnikateľ Dušan Bočkay, ktorý je v konaní vedený ako poškodený. Z obžaloby vyplýva, že obaja mali participovať na zrušení predbežného opatrenia Kriminálnym úradom finančnej správy, ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti Bopal majetok. Rozhodnutie úradu mali pomôcť zvrátiť prijatím úplatku vo výške 400.000 eur, ktorý mali rozdeliť aj iným osobám. 

Napokon malo prísť k vyplateniu zálohy vo výške 200.000 eur. V prípade dokázania viny pred súdom im hrozí trest odňatia slobody v trvaní od desiatich do 15 rokov. Na začiatku júla sa v tejto veci pojednávalo počas dvoch dní. Obaja odmietli dohodu o vine a treste. Vyhlásili, že sú nevinní. Odmietli prijatie úplatku za zrušenie predbežného opatrenia KÚFS, ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti majetok.

TOP videá

Dvojica Gašparovič a Vlčan bola zadržaná na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš. Národná kriminálna agentúra v rámci nej obvinila osem osôb. Medzi obvinenými boli aj bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský či námestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy.

Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra 2020 zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.

Bývalý námestník SIS Beňa uzavrel dohodu o vine a treste. Dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá