Guatemala zrušila zmluvu na časť dodávky ruskej vakcíny. Rokuje s inými firmami

Guatemala zrušila zmluvu na časť dodávky ruskej vakcíny. Rokuje s inými firmami
Zdroj foto: TASR/Jakub Kotian (ilu)
Guatemalský prezident Alejandro Giammattei v utorok uviedol, že jeho krajina opätovne prerokovala zmluvu o dodávke vakcíny Sputnik V ruskej výroby a kontaktovala už aj spoločnosti Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson.

Ako v stredu informovala agentúra Reuters, Guatemala - krajina s 18 miliónmi obyvateľov - podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva zatiaľ naočkovala iba 309.339 ľudí. Guatemala mala s Ruským fondom priamych investícií (RFPI) uzavretú zmluvu o dodávke 16 miliónov dávok vakcín Sputnik V, ktoré sa však značne oneskorilo, čo minulý mesiac primalo časť guatemalských vládnych úradníkov, aby začali hovoriť o nutnosti žiadať Rusko o vrátenie peňazí.

Giammattei na tlačovej konferencii povedal, že pôvodný kontrakt na ruskú vakcínu bol opätovne prerokovaný a podľa jeho novej verzie by Guatemala mala dostať polovicu - osem miliónov - dávok Sputniku V.

S celkovým počtom 17 miliónov obyvateľov zaznamenala Guatemala od začiatku pandémie 355.223 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 10.174 úmrtí.

Peniaze, ktoré mali ísť na úhradu zvyšnej časti dodávky ruskej vakcíny Sputnik V, budú teraz reinvestované do nákupu ôsmich miliónov dávok vakcín od spoločností Pfizer, Moderna alebo Johnson & Johnson, vysvetlil Giammattei.

Guatemala vyplatila Ruskému fondu priamych investícií za osem miliónov dávok Sputniku V sumu 79,6 milióna dolárov (67.4 milióna eur). Zatiaľ však dostala iba 550.000 dávok vakcíny.Toto omeškanie vyvolalo kritiku vlády a výzvy na prešetrenie celej záležitosti. Desiatky sociálnych, vzdelávacích a humanitárnych organizácií požadovali dokonca Giammatteiho demisiu.

Okrem zakúpených ruských vakcín Guatemala dostala aj viac ako tri milióny dávok iných vakcín vrátane darov od USA, Indie, Izraela a Mexika, ako aj prostredníctvom nákupov z programu OSN Covax.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá