Varovné príznaky úpalu neignorujte, môže vám poškodiť mozog

Varovné príznaky úpalu neignorujte, môže vám poškodiť mozog
Zdroj foto: Pexels
Teploty dosahujú toto leto vysoké hodnoty, mnohým to však nebráni v tom pohybovať sa na slnku, cvičiť alebo aj dlhé hodiny túrovať. Vystavujete sa totiž riziku chorôb spojených s teplom. Patrí sem úpal, potenciálne život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje častokrát lekársku pomoc.

Je preto dôležité poznať príznaky úpalu a vyčerpania z tepla. Ich spozorovanie by vám mohlo zachrániť život alebo život niekoho iného.

Ako vzniká?

Úpal vzniká, keď dôjde k prehriatiu organizmu a telo prestáva správne fungovať. Telo hlási, že je prehriate a počas dňa sa nestihlo dostatočne ochladzovať potením. Jeho termoregulácia zlyhala. Počúvajte svoje telo v počiatočných štádiách a dávajte pozor na príznaky.

Pozor: Úpal sa zvyčajne vyvíja z ignorovania príznakov vyčerpania z tepla.

Kŕče z tepla

Prvým príznakom, ktorý si môžete všimnúť sú horúčky, ktoré zahŕňajú svalové kŕče v nohách a bruchu, silné potenie, únavu a smäd. Možno máte pocit, že to nič nie je a stáva sa vám to často. Zastavte však, oddýchnite si, vypite športový nápoj obsahujúci elektrolyty a zostaňte v pokoji, kým kŕče nezmiznú. 

Biela pokožka

Medzi ďalšie varovné príznaky patrí chladná, vlhká, bledá pokožka, bolesti hlavy, nevoľnosť a závraty. Ak je vaša pokožka studená a vlhká, premiestnite sa na chladné miesto a hydratujte sa.

Info plus: Úpal a úžeh si často ľudia pletú. Úžeh je vlastne druhostupňový úpal. Okrem nevoľnosti máte aj spálenú kožu od slnka.

Zvracanie

Je to znamenie nebezpečenstva, pokiaľ ide o horúčavu. Vyčerpanie tekutín v tele vedie k príznakom ako smäd, slabosť a bolesť hlavy a vyčerpanie solí spôsobuje svalové kŕče, závraty, nevoľnosť a zvracanie. Zvracanie je jasný signál, že musíte prestať s tým, čo robíte, a vyhľadať tienisté miesto (alebo ešte lepšie klimatizáciu), povoliť tesné oblečenie a dať si na telo chladné obklady.

Slabý alebo rýchly tep

Úpal môže tiež narušiť váš srdcový rytmus. Vyčerpanie z tepla môže spomaliť pulz, zatiaľ čo rýchly a silný pulz naznačuje úpal. Tak či onak, niečo nie je v poriadku.

Info plus: Ľudia, ktorí trpia horúčavami, by nemali byť sami. Mali by byť s niekým, kto môže sledovať ich stav.

Zmätok

Úpal môže pôsobiť aj psychicky, cítite sa dezorientujúco. Človek je zmätený, vyčerpaný alebo dokonca v bezvedomí. Aj správanie môže byť zvláštne. Keď sa obávate o zdravie a vidíte vyčerpaného človeka, spýtajte sa ho základné otázky či vie, kde je, čo robí a pod. 

Mdloby

Úpal je vážny problém a môže viesť k poškodeniu a smrti mozgu a orgánov, ak človek upadne do bezvedomia. Ak počas horúceho dňa uvidíte spiaceho človeka niekde na lavičke, zobuďte ho a zistite, či mu nie je nevoľno. 

Ako zabrániť úpalu

Najskôr treba poznať príznaky úpalu a vyčerpania z tepla a potom podniknúť kroky na rýchle liečenie ako je odpočinok a hľadanie tieňa. Riziko zmiernite aj tým, že zostanete hydratovaní po celý deň. Vyhýbajte sa pohybu na slnku počas najteplejších častí dňa (slnko je na vrchole medzi 10. a 14. hodinou). 

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá