V Británii klesá počet nakazených, hodnotiť uvoľnené opatrenia je však ešte zavčasu

V Británii klesá počet nakazených, hodnotiť uvoľnené opatrenia je však ešte zavčasu
Zdroj foto: TASR/AP
V Británii klesá počet nakazených.
V Británii už piaty deň po sebe klesajú počty osôb nakazených koronavírusom. V nedeľu zaznamenali v krajine 29.173 nových prípadov nákazy, čo je oproti minulotýždňovým 48.161 prípadom výrazný pokles.

"Údaje v súčasnosti vyzerajú dobre, minimálne čo sa týka leta," uviedol Paul Hunter, profesor z Východoanglickej univerzity (UEA) v Norwichi. Upozornil však, že zatiaľ nie je možné pozorovať vplyv ukončenia protipandemických obmedzení z minulého pondelka. Informovala o tom v pondelok na svojej webovej stránke stanica BBC.

V Anglicku prestali 19. júla platiť takmer všetky zvyšné protipandemické opatrenia vrátane nosenia rúšok a dodržiavania rozstupov. Niektorí odborníci varovali, že zrušenie opatrení by mohlo v nadchádzajúcich týždňoch zapríčiniť ďalší nárast počtu nových prípadov, ako aj úmrtí.

Vedci sa nezhodujú

Podľa Huntera uvoľnenie opatrení pravdepodobne nespôsobí opätovný nárast počtu prípadov nákazy v krajine. Profesor Mark Woolhouse z Edinburskej univerzity zase naopak uviedol, že v lete môže "dôjsť" k ďalšiemu nárastu prípadov infekcií.

V Británii doteraz zaočkovali najmenej jednou dávkou vakcíny proti COVID-19 už 46.563.452 ľudí, pričom obe dávky dostalo 37.160.659 osôb.

Spoločnosť prevádzkujúca londýnske medzinárodné letisko Heathrow vyzvala vládu Spojeného kráľovstva, aby v období do konca júla opäť otvorila hranice krajiny pre plne zaočkovaných cestujúcich z USA a Európskej únie, informovala stanica Sky News.

Spoločnosť Heathrow uviedla, že účinnému opätovnému otvoreniu vzdušného priestoru bránia požiadavky súvisiace s finančne náročnými testami na ochorenie Covid-19. V oblasti medzinárodného obchodu Británia podľa letiska z dôvodu pomalého uvoľňovania obmedzení zaostáva za členskými krajinami Európskej únie.

Pandémia spôsobila milardové škody

"Británia stráca v oblasti príjmov z cestovného ruchu a obchodu s kľúčovými hospodárskymi partnermi, ako sú EÚ a USA, pretože (vládni) ministri aj naďalej obmedzujú cestovanie pre plne zaočkovaných pasažierov zo zahraničia," uviedlo Heathrow vo vyhlásení.

Kríza vyvolaná pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 podľa vedenia letiska spôsobila škody vo výške takmer tri miliardy libier (viac ako 3,5 miliardy eur).

Obchodné linky medzi Európskou úniou a USA boli podľa letiska obnovené na úroveň takmer 50 percent v porovnaní s ich úrovňou pred pandémiou. Spojené kráľovstvo však v tomto ukazovateli zaostáva.

Bývalo najvyťaženejším letiskom

Za prvých šesť mesiacov tohto roka Heathrow obslúžilo necelé štyri milióny ľudí. V období pred pandémiou takýto počet cestujúcich pripadal na 18 dní prevádzky letiska, píše Sky News.

Letisko Heathrow sa nachádza približne 23 kilometrov západne od centra Londýna v mestskej štvrti Hillingdon. V roku 2019 bolo v oblasti civilnej dopravy najvyťaženejším letiskom v Európe, keď obslúžilo viac ako 80,886 milióna pasažierov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá