Čo by ste mali vedieť pri výbere ďalekohľadu a nočného videnia

Pr správa
Čo by ste mali vedieť pri výbere ďalekohľadu a nočného videnia
Zdroj foto: OlegKovalevichh/Shutterstock.com
Ak chodíte často do prírody, vašimi nerozlučnými spoločníkmi sa iste stanú ďalekohľad a nočné videnie. Tieto dve pomôcky sú nevyhnutné na pozorovanie zvierat v ich prirodzenom prostredí.

Vyberáme ďalekohľad

Do prírody sú najvhodnejšie turistické a poľovnícke ďalekohľady, pričom turistické majú menšie rozmery a sú tiež ľahšie. Budú pre vás vhodné, ak chcete prírodu pozorovať ako súčasť náročnejšej turistiky. Priemer šošovky je menší a poskytnú zväčšenie do 12 x. Tento údaj prezrádza, koľkokrát bude pozorovaný objekt oproti skutočnosti zväčšený.

Pre poľovníkov, ale aj nadšencov prírody, ktorí hľadajú čo najlepšie zobrazenie, budú vhodnejšie poľovnícke ďalekohľady. Majú väčší priemer šošovky (od 50 do 63) a sú ťažšie. Počítajte preto s väčšou záťažou v batohu. Na pozorovanie za každého počasia je dôležitá vodoodolnosť a dostatočná odolnosť pri manipulácii. Skontrolujte tiež odolnosť voči zahmlievaniu.

Najväčšie priblíženie ponúkajú pozorovacie ďalekohľady. Pre ich vysokú hmotnosť počítajte s nutnosťou používania statívu. Odmenou vám bude jedinečný zážitok.

Ako vybrať nočné videnie

Nočné videnie vám umožní pozorovať živé objekty aj za zníženej viditeľnosti alebo v tme. Využíva zostatkové svetlo v podmienkach, kedy voľným okom vnímate len tmu. Môžete si ho zakúpiť v monokulárnom a binokulárnom prevedení. Monokulárne nočné videnie má len jeden okulár.

 Výhodami sú jednoduchšie prevedenie, nižšia cena a menšia hmotnosť.

Pri nákupe sa stretnete aj s rozlišovaním jednotlivých prístrojov podľa generácie.

  • I. generácia — tieto prístroje sú akýmsi základom, môžete nimi pozorovať objekty vo vzdialenosti do 50 m.
  • I+ generácia — viditeľnosť do 70 – 130 m vzdialenosti.
  • II. generácia — nočné videnie s dosahom do 500 m aj v úplnej tme. Jedná sa o prístroje so zväčšeným rozlíšením.
  • II+. generácia — okrem predností generácie II. sú ponúkajú dokonalejšie zobrazovanie.

Všetky tieto parametre sa oplatí pri nákupe sledovať, a potom si môžete lov plnými dúškami užívať.

TOP videá