Z Iraku hlásia ďalší útok na základňu, pôsobia na nej aj americkí vojaci

Z Iraku hlásia ďalší útok na základňu, pôsobia na nej aj americkí vojaci
Zdroj foto: SITA/AP (ilustračné)
Vojenská základňa v irackom Kurdistane, na ktorej pôsobia aj americkí vojaci, sa stala terčom útoku spáchaného bezpilotnými lietadlami. Informovalo o tom v sobotu velenie koalície vedenej USA, ktoré dodalo, že útok sa zaobišiel bez obetí.

Kurdské médiá v Iraku uviedli, že útok sa odohral v piatok v skorých ranných hodinách a jeho terčom bola  vojenská základňa v meste al-Harír, ležiacom 70 kilometrov severovýchodne od Arbílu, metropoly autonómnej oblasti Kurdistan.

AFP dodala, že šlo o ďalší z množstva útokov, ktorým sú v poslednom čase vystavené americké vojenské a diplomatické misie v Iraku. Zodpovednosť za tieto útoky sa pripisuje proiránskym ozbrojeným zoskupeniam, ktoré pôsobia v rámci štátom podporovaných polovojenských síl.

Žiadajú odchod amerických vojakov

USA majú v Iraku momentálne rozmiestnených asi 2500 vojakov, ktorí sú súčasťou kontingentu 3500 príslušníkov medzinárodnej koalície založenej v roku 2014 na boj proti džihádistickej skupine Islamský štát (IS).

Proiránske frakcie, ktoré boli od začiatku roka obvinené z približne 50 útokov proti záujmom USA v Iraku, žiadajú odchod aj zostávajúcich amerických vojakov. Naposledy tak urobil koordinačný výbor hnutia odporu v Iraku v piatok, keď pohrozil pokračovaním útokov, pokiaľ USA nestiahnu všetky svoje sily a neukončia "okupáciu" Iraku.

Poradcovia a školitelia

Väčšina amerických vojakov nasadených v Iraku v rámci jednotiek medzinárodnej koalície, ktorá v roku 2017 pomohla poraziť IS v Iraku, bola stiahnutá ešte za vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tí americkí vojaci, ktorí v Iraku zostávajú, sú oficiálne označovaní ako poradcovia a školitelia pre irackú armádu a protiteroristické jednotky.

Piatkový útok na vojenskú základňu, kde pôsobia aj americkí vojaci, sa odohral len pár dní pred tým, ako prezident USA Joe Biden v Bielom dome vo Washingtone prijme irackého premiéra Mustafu Kázimího. Rokovať majú o možnom úplnom stiahnutí amerických vojakov z Iraku, dodala AFP.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá