Novinári žiadajú zákaz sledovacieho softvéru, ľudskoprávna organizácia žiada moratórium

Asociácia európskych novinárov (AEJ) vyzvala v otvorenom liste adresovanom predsedníčke eurokomisie na okamžitý zákaz sledovacieho softvéru Pegasus izraelskej spoločnosti NSO v EÚ. Mimovládna ľudskoprávna organizácia Amnesty International zasa vyzvala vyhlásiť moratórium na predaj a použitie sledovacích technológií, kým bude pre ne zavedený účinný regulačný rámec.

Sektor je nedostatočne regulovaný

Výzva Amnesty súvisí s kauzou okolo sledovacieho softvéru Pegasus, informovala agentúra AFP. Mimovládna organizácia vo svojom vyhlásení varuje pred "ničivými dopadmi zle regulovaného sektoru kybernetického dohľadu na ľudské práva na celom svete". Odhalenia súvisiace s projektom Pegasus "jasne ukazujú nebezpečenstvá a škody, ktorým sú vystavení nezákonne sledovaní ľudia," konštatuje sa vo vyhlásení generálnej tajomníčky Amnesty International Agnes Callamardovej.

Izraelská spoločnosť NSO, ktorá sledovací softvér Pegasus vyvinula, je podľa Amnesty "len jednou z mnohých spoločností" v rámci odvetvia, ktoré "príliš dlho funguje na hranici zákona". Podľa Amnesty "je absolútne nevyhnutné, aby sa posilnila regulácia v oblasti počítačového dohľadu (...) a kontrola nad týmto veľmi neprehľadným sektorom".

Amnesty navrhuje, aby okamžite začalo platiť moratórium na vývoz, predaj, prevod a použitie sledovacích technológií, a to až do prijatia takého regulačného rámca na ich použitie, ktorý bude rešpektovať ľudské práva. Fakt, že sledovaní boli aj vysokopostavení politici, by podľa Amnesty mal štáty na celom svete upozorniť "na urgentnú potrebu regulácie tohto odvetvia", lebo takýmto sledovaním sú ohrozené práva všetkých ľudí, vrátane aktivistov za ľudské práva, novinárov a právnikov.

Z analýzy uniknutého zoznamu vyše 50.000 mobilných telefónnych čísel, o ktorom minulú nedeľu informovali neziskové organizácie Amnesty International a Forbidden Stories a svetové médiá, vyplýva, že obeťami sledovania prostredníctvom špionážneho softvéru Pegasus bolo najmenej 180 novinárov v 20 krajinách, ktorých zariadenia sa mohli v období od roku 2016 do júna 2021 stať terčmi sledovania. Medzi ďalšie ciele patrilo i 85 ľudskoprávnych aktivistov a viac ako 600 politikov a vládnych predstaviteľov vrátane hláv štátov, premiérov a ministrov.

TOP videá

Požadujú oficiálne vyšetrenie

Asociácia európskych novinárov požaduje oficiálne vyšetrenie toho, v akej miere členské štáty EÚ – najmä Maďarsko – využívajú tento softvér či iné formy elektronickej kontroly. "Okrem série vrážd našich kolegov – naposledy výnimočného Petera R. De Vriesa v Holandsku – musí byť odhalenie škandálu Pegasus bodom, keď Európa ukáže, že to myslí vážne s ochranou novinárov a slobodných médií, ktoré sú nevyhnutné pre našu demokraciu," povedala riaditeľka AEJ Saia Tsaousidouová.

NSO Group odmieta akékoľvek previnenie. Táto technologická firma, založená v roku 2010, sídli v izraelskom meste Herzlija neďaleko Tel Avivu a pre vládu vyvíja softvér na boj proti terorizmu a ďalším zločinom. Svoj produkt vyváža do 45 krajín sveta, a to so súhlasom izraelskej vlády.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá