Bývalý eurokomisár Dalli chce zažalovať Barrosa za svoje odstúpenie

Bývalý eurokomisár Dalli chce zažalovať Barrosa za svoje odstúpenie
Zdroj foto: SITA
Bývalý komisár Európskej únie (EÚ) pre zdravie a spotrebiteľskú politiku John Dalli v stredu oznámil, že sa chystá podať žalobu proti rozhodnutiu predsedu Európskej komisie (EK) Josého Manuela Barrosa, ktorým ho "donútil podať demisiu".

Dalli (64) rezignoval na svoju funkciu v EK minulý týždeň po tom, ako Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vyšetrovaním dospel k záveru, že maltský lobista a podnikateľ v snahe získať finančný prospech oslovil švédsku tabakovú spoločnosť, ktorej navrhol využitie svojich kontaktov s Dallim na ovplyvnenie protitabakovej legislatívy EÚ.

Bývalý komisár predtým uviedol, že odstupuje, aby zbytočne nezaťahoval EK do hroziaceho škandálu.
Niekoľko hodín pred Dalliho oznámením o plánovanej žalobe ho Barroso v otvorenom liste, ktorý poskytol i médiám, vyzval, aby prestal spochybňovať legálnosť svojho odvolania.

Podľa Barrosa mu Dalli už počas ich stretnutia zo 16. októbra, keď boli známe zistenia OLAF-u, slovne ponúkol svoje okamžité odstúpenie z funkcie - ešte predtým, ako by v tejto veci zaujal stanovisko generálny riaditeľ právneho oddelenia EK. Barroso spresnil, že v súlade s legislatívou EÚ sa nevyžaduje písomné oznámenie o odstúpení a už komisiou zverejnená rezignácia sa považuje za neodvolateľnú.

Predseda EK v liste Dallimu pripomenul stanovisko OLAF-u - hoci nebol do prípadu korupcie priamo zapletený, vedel o kontaktoch medzi maltským lobistom a švédskou spoločnosťou, ktoré mali slúžiť na ovplyvnenie pripravovanej protitabakovej smernice. Mal tak príležitosť adekvátne reagovať a informovať príslušné úrady.

Dalli dodal, že sa poradí so svojimi právnikmi o mieste podania svojej žaloby. Prvou možnosťou je Malta, krajina jeho pôvodu. Do úvahy prichádza i Brusel, kde doteraz pracoval. Zvažuje tiež, že sa obráti na Európsky súdny dvor v Luxemburgu či na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá