Britská vláda zvýši platy zdravotníkom. Dôvodom je ich úsilie počas pandémie

Britská vláda zvýši platy zdravotníkom. Dôvodom je ich úsilie počas pandémie
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Britská vláda v stredu oznámila, že zamestnancom Národnej zdravotnej služby za ich úsilie počas koronavírusovej pandémie zvýši platy o tri percentá. Informovala o tom spravodajská stanica Sky News.

 Zamestnancom podľa vlády zvýšia platy spätne od apríla tohto roka. Zvýšenie sa týka zdravotných sestier, zdravotníkov, poradcov, zubárov a všeobecných lekárov odmeňovaných pravidelnou mzdou. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že pracovníkov NHS sa rozhodlo takto oceniť za ich príspevok počas "nebývalého roka".

 "Zamestnancom NHS sa platy oprávnene zvyšujú na znak uznania ich mimoriadneho úsilia," povedal britský minister zdravotníctva Sajid Javid. Minister pripomenul, že zvyšovanie platov pre väčšinu zamestnancov vo verejnom sektore je pozastavené.

Vláda zdravotníkom pôvodne ponúkala zvýšenie platov o jedno percento, proti čomu namietali odborové organizácie, samotní zdravotníci a opozičná Labouristická strana, píše Sky News.

Rezort zdravotníctva však v stredu večer potvrdil zvýšenie platov o tri percentá. Bežná zdravotná sestra si tak ročne prilepší o približne 1000 libier (1158 eur). Toto zvýšenie platov sa týka aj pracovníkov NHS vo Walese, kde tamojšia ministerka zdravotníctva Eluned Morganová tento návrh takisto prijala.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá