Míľnik vo výskume Marsu. Vozidlo Perseverance sa pripravuje na zber vzoriek hornín

TA3 TASR
22.7.2021 07:50

Robotické vozidlo amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír s názvom Perseverance (Vytrvalosť) sa pripravuje na zozbieranie prvých vzoriek skál z povrchu planéty Mars. Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie NASA.

Začne sa v priebehu nasledujúcich týždňov

Tento úkon, ktorý experti z NASA označili za míľnik vo výskume Marsu, sa má začať v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov. "Sme na prahu novej éry planetárnej vedy a objavov," povedal spolupracovník NASA pre vedu Thomas Zurbuchen.

Proces zbierania materiálu potrvá približne 11 dní a bude zahŕňať použitie rozličných vedeckých nástrojov, ktoré sa nachádzajú na palube robotického vozidla (roveru) Perseverance. Rover vzorky hornín roztriedi a hermeticky zapečatí.

Kedy a ako bude táto sonda vyslaná späť na Zem, vedci zatiaľ nezverejnili. Následné misie NASA, ktoré sa v súčasnosti pripravujú v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou, budú zamerané na vyslanie kozmickej lode na Mars, vyzdvihnutie zapečatených vzoriek hornín a ich dopravenie na Zem.

Riskantný manéver

Perseverance pristál na Marse koncom februára, pričom išlo o riskantný manéver. Vývoj a zostrojenie tohto robotického vozidla stálo približne 2,5 miliardy dolárov a trvalo osem rokov. Poslaním roveru na Marse je pátrať po stopách mikroorganizmov a skúmať geológiu a podnebie tejto "červenej planéty".

Vedci z NASA dopravili na Mars spolu s roverom i miniatúrny experimentálny vrtuľník Ingenuity (Vynaliezavosť), ktorý v polovici apríla uskutočnil svoj prvý let - išlo o vôbec prvý uskutočnený let na inej planéte. Vrtuľník odvtedy vykonal už deväť vzlietnutí.

Táto misia je súčasťou programu, ktorý zahŕňa aj misie na Mesiac s cieľom pripraviť sa na možný prieskum Marsu ľudskými posádkami.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok