Prezidentka navštívila detskú psychiatriu, poukázala na negatívny vplyv pandémie

Aktualizované:
Počet a nárast hospitalizácií detských pacientov na Klinike detskej psychiatrie Národného ústavu detských chorôb v Bratislave sa výrazne zvýšil. Stúpla preto potreba starostlivosti o duševné zdravie, pod ktorú sa podpísala aj pandémia nového koronavírusu.

V stredu na to po návšteve detských pacientov na bratislavských Kramároch upozornila prezidentka SR Zuzana Čaputová.

"Z 30 percent akútnych hospitalizácií, ktoré sa predtým vyskytovali, to číslo za posledný rok vzrástlo až na 85 percent akútnych hospitalizácií. Je to téma, ktorá, samozrejme, naberá na význame a pokiaľ nie je možné poskytnúť včasnú a dostatočnú starostlivosť, tak tieto diagnózy môžu mať tragické konce," povedala hlava štátu.

Informovala, že o téme nedostatku akútnych a doliečovacích lôžok hovorila s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. Potvrdil, že časť neurologických lôžok by malo byť vyčlenených v prospech detskej psychiatrie a tiež, že by mali vyčleniť časť finančných prostriedkov na zriadenie doliečovacích lôžok pre detských pacientov, napríklad v Pezinku.

 

Povzbudila študentov medicíny

Poukázala tiež na nedostatok zdravotníckeho personálu, ktorý sa venuje detským psychiatrickým pacientom. Povzbudila študentov medicínskych odborov, aby sa zamerali aj na detskú psychiatriu. Zároveň vyzvala mladých ľudí, aby v prípade, že pociťujú úzkosť, aby sa o tieto pocity podelili.

Riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň priblížil, že za posledný rok zaznamenali takmer dvojnásobný nárast pokusov o samovraždy detí a mladých, enormný nárast sebapoškodzovania, porúch príjmu potravy, dvojnásobný nárast akútnych ochorení. "Všetko sa to odvíja od toho, s kým deti sú," povedal, pričom apeloval na rodičov či starých rodičov, aby deťom venovali pozornosť.

Nedostatok odborníkov

Prednostka kliniky Jana Trebatická poukázala na nedostatok odborníkov a sestier v oblasti pedopsychiatrie v nemocniciach aj v ambulanciách. "Región západného Slovenska nedisponuje doliečovacími lôžkami. Na celom Slovensku neexistuje žiaden pedopsychiatrický stacionár," doplnila s tým, že sa predlžujú čakacie doby na ambulantné vyšetrenia a kontroly, ale aj na liečbu v nemocnici. To má vplyv aj na personál či na duševný vývoj detí. Prezidentke poďakovala za prejavený záujem.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá