Polovica Slovákov počas pandémie nesiahla na svoje úspory. Obávajú sa však zdražovania energií

Aktualizované:
Polovica Slovákov počas pandémie nesiahla na svoje úspory, väčšina nechce ani naďalej. Dve tretiny ľudí nemajú v úmysle z našetrených peňazí v najbližšej dobe výraznejšie utrácať. Zhoršenia situácie sa obáva 22 % ľudí.

Obávajú sa zdražovania energií

Najväčšie obavy pritom majú ľudia zo zdražovania energií a rastu daní. Vyplýva to z prieskumu pre spoločnosť Home Credit. Na druhej strane, štyria z desiatich ľudí očakávajú zlepšenie svojej finančnej situácie. V uplynulom roku a taktiež v prvej polovici tohto roku vládla skôr však opatrnosť vo financiách. "Dvaja z desiatich minuli z úspor do 400 eur, tretina do 800 eur. No našli sa aj 2 % takých, ktorí si ukrojili z našetrených peňazí viac ako 4000 eur," priblížil analytik trhu spoločnosti Jaroslav Ondrušek.

TOP videá

Rezervy majú na bežných účtoch

Finančné rezervy má väčšina Slovákov uložených na svojich bežných účtoch. Približne 48 % respondentov peniaze brala predovšetkým odtiaľ. Z hotovosti, ktorú mali ľudia k dispozícii doma, míňalo 39 %, zo sporiaceho účtu 29 %. Približne 51 % tvorili mladí ľudia vo veku od 18 do 29 rokov, ktorí čerpali svoje úspory z hotovosti, ktorú mali uloženú doma.  

Nechceli sa zadlžovať

Počas pandémie sa Slovákom nechcelo zadlžovať. Pôžičku si počas pandémie nového koronavírusu vzalo 8 % ľudí. Najčastejšie išlo o pôžičku v sume do 400 eur. "Realita v uplynulom období ukázala, že viacerí boli pre znížené príjmy nútení využiť aj odklad splátok. Ľudia by si preto mali uvedomiť, že pôžička môže pomôcť iba v situácii, keď dokážu mesačne ušetriť na jej splátku. 

V neistej dobe je dobré si záväzok vo forme úveru dobre premyslieť a keď už, tak siahnuť po takom, ktorý napríklad ponúka flexibilné možnosti splácania, aby sa v prípade výpadku príjmu človek vedel danej situácii na nejaký čas prispôsobiť," poradil ombudsman klientov spoločnosti Miroslav Zborovský.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá