Heger si počká na Kolíkovej návrh, ako odškodniť ženy, ktoré protiprávne sterilizovali

Heger si počká na Kolíkovej návrh, ako odškodniť ženy, ktoré protiprávne sterilizovali
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Premiér Eduard Heger (OĽANO) počká vo veci odškodňovania obetí nútenej sterilizácie na návrhy ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) a ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí). Potvrdila to hovorkyňa predsedu vlády SR Ľubica Janíková.

Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová v liste adresovanom Hegerovi a Kolíkovej uviedla, že slovenská vláda musí vytvoriť mechanizmus na zabezpečenie rýchleho a účinného prístupu k odškodneniu obetí nútenej sterilizácie žien. Žiada vládu, aby takýto mechanizmus vytvorila.

"Premiér Eduard Heger počká v tejto súvislosti na návrh ministra práce Milana Krajniaka a ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Po spoločných rokovaniach vydajú stanovisko," spresnila hovorkyňa.

Šéfka rezortu spravodlivosti Kolíková uviedla, že v súčasnosti zvažujú možnosti nápravy v spolupráci s príslušnými ministerstvami, najmä s ministerstvom zdravotníctva a ministerstvom financií a s podporou predsedu vlády. Ďalej spresnila, že SR preskúma žiadosti spojené s vynútenou sterilizáciou, ku ktorým došlo do roku 2004.

Mijatovičová pripomenula, že problematika sterilizácií, ktoré boli vynútené, vykonané pod nátlakom alebo nepodliehali úplnému a informovanému súhlasu obetí týchto praktík, je v súčasnosti dobre zdokumentovaná, a to tak z hľadiska postupov v období komunizmu, v Československu, ako aj v 90. rokoch a po roku 2000 v Slovenskej republike. Tieto praktiky odsúdil aj Európsky súd pre ľudské práva.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá