Záplavy v západnej Európe majú najmenej 120 obetí. V Nemecku je nezvestných 1300 osôb

Záplavy v západnej Európe majú najmenej 120 obetí. V Nemecku je nezvestných 1300 osôb
Zdroj foto: TASR/AP
Najmenej 120 ľudí zahynulo a niekoľko stoviek je nezvestných v súvislosti s prudkými dažďami a následnými povodňami, ktoré postihli v týchto dňoch západnú Európu. Najviac zasiahnutý je západ Nemecka, potom Belgicko, Holandsko, Luxembursko, ale tiež Švajčiarsko a časti Francúzska.

Armáda nasadila tanky

V Nemecku zahynulo najmenej 103 ľudí a približne 1300 osôb je nezvestných, uvádza stanica BBC. Medzi obeťami je aj 12 klientov zariadenia pre zdravotne postihnutých v meste Sinzig v spolkovej krajine Porýnie-Falcko. Do pátrania po nezvestných bolo v Nemecku nasadených 15.000 policajtov, vojakov a záchranárov. Ľudí zo striech budov odvážajú pomocou vrtuľníkov. Armáda nasadila tanky na odpratávanie popadaných stromov a sutín.
     
     

Vyhlásili štátny smútok

V Belgicku podľa miestnych médií zahynulo pri povodniach najmenej 23 osôb, približne 20 ľudí je nezvestných. Obyvateľov tretieho najväčšieho mesta krajiny Lige museli evakuovať.  "Všetky osoby nachádzajúce sa na území Lige musia mesto opustiť," oznámila v priebehu dňa miestna televízia RTC Télé Lige.

Vo Verviers neďaleko Lige vyhlásili nočný zákaz vychádzania z obáv pred rabovaním. Denník Le Soir informoval, že viac než 41.000 domácností vo Valónsku sa v piatok ocitlo bez elektriny. Premiér Alexander De Croo vyhlásil na utorok 20. júla štátny smútok.

"Naďalej čakáme na konečnú bilanciu, ale vyzerá to, že toto sú najhoršie záplavy, aké kedy naša krajina zažila," povedal belgický premiér.

Vyhlásili stav katastrofy

Holandský premiér Mark Rutte vyhlásil v provincii Limburg stav katastrofy. Úrady však v krajine nezaznamenali žiadne obete na životoch. Ako informoval holandský denník De Telegraaf, popoludní sa pretrhla hrádza neďaleko 20-tisícového mestečka Meerssen, ktoré museli evakuovať. V 100-tisícovom meste Venlo začali s evakuáciou 10.000 ľudí o 18.00 h, čo bolo skôr, ako úrady pôvodne plánovali.

 Voda v oblasti totiž stúpala rýchlejšie, než sa očakávalo. Záchranári varovali obyvateľov okolitých obcí, aby vypli elektrinu a plyn a opustili svoje príbytky.

Celoštátny štrajk za boj proti klimatickej kríze

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier a jeho krajanka, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v reakcii na povodne vyzvali na "rozhodnejšie" kroky proti klimatickej zmene.

Nemecká odnož skupiny Piatky za budúcnosť, ktorú založila švédska aktivistka Greta Thunbergová, ohlásila na Twitteri v súvislosti so záplavami na piatok "celoštátny štrajk za boj proti klimatickej kríze".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá