Záhorie vysychá. Dotkla sa ho klimatická zmena a menej zrážok

Záhorie vysychá. Dotkla sa ho klimatická zmena a menej zrážok
Zdroj foto: TASR/Lukáš Grinaj
Záhorie vysychá. Upozorňuje na to Bratislavská vodárenská spoločnosť, ktorá v súčasnosti eviduje menšiu výdatnosť vodných zdrojov v tomto regióne a v okolí Malých Karpát. Môže za to podľa vodárne klimatická zmena, menej zrážok, ktoré sú navyše nepravidelnejšie.

"Mierny dlhotrvajúci dážď vystriedali prudké búrky, z ktorých voda nestačí vsiaknuť do podložia, ale steká po povrchu," spresnila Bratislavská vodárenská spoločnosť, ktorá preto rozširuje jeden z posledných dostupných vodných zdrojov na Záhorí pri obci Holdošov Mlyn. Studne sú dokončené, vodárne pracujú na prepojení s okolitou infraštruktúrou a prípravnými prácami pred inštaláciou potrebných technológií.

Spoločnosť zároveň oznámila, že sa blíži koniec rekonštrukcie starého poruchového vodovodného potrubia na trase Senica-Košútovec. "Ak sa podarí udržať aktuálne tempo kladenia približne 300 metrov nového zliatinového vodovodného potrubia za týždeň, tak práce na celom úseku by mali byť dokončené do konca letných prázdnin aj s väčšinou povrchových úprav," spresnila spoločnosť. Výmena poruchového potrubia má znížiť počet nevyhnutných odstávok na jeho opravu a zároveň aj zníži náklady vodárne na jeho údržbu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá