Na Slovensku už vydali viac ako 1,7 milióna certifikátov, ktoré potvrdzujú druhú dávku vakcíny

Na Slovensku už vydali viac ako 1,7 milióna certifikátov, ktoré potvrdzujú druhú dávku vakcíny
Zdroj foto: TASR/Radovan Stoklasa (ilu)
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vydalo už viac ako dva milióny vakcinačných certifikátov po prvej dávke očkovania proti ochoreniu COVID-19 a viac ako 1,7 milióna po druhej dávke vakcíny.

Ako v stredu uviedol generálny riaditeľ NCZI Pavol Capek, v národnom centre riešia aj prirodzene sa vyskytujúce problémy.

Vysvetlil, že v prvej fáze centrum proaktívne posielalo certifikáty ľuďom, ktorí mali dočasný certifikát. Aktuálne už transakčne posiela certifikáty podľa toho, ako sa realizujú vakcinácie a testovania. Šéf centra poukázal aj na to, že vydali aj ďalších 170-tisíc certifikátov občanom, ktorí prekonali ochorenie Covid-19, a 30-tisíc certifikátov po PCR testovaní.

"Myslím si, že tento proces funguje dobre a normálne," zhodnotil s tým, že Národné centrum zdravotníckych informácií vyrobilo viac ako 60-tisíc antigénových certifikátov, pretože sa zmenila testovacia stratégia antigénovými mobilnými odberovými miestami.

Chyby robia všetci

Capek pripustil, že evidujú aj veľa zdrojov chýb. Jedným z nich je podľa jeho slov samotný občan, ktorý môže pri zadávaní údajov urobiť preklep. Chyby evidujú aj z vakcinačných centier. "Dáta dostávame zvonku, čiže ich len spracúvame. Robíme s dátami, ktoré dostaneme," poznamenal.

Občas sa vyskytne aj problém, že centrum nedostane žiadne dáta. "Príde nám občan, ktorý má papierové potvrdenie o vakcinácii a vôbec nie je zaznamenaný, a už sú to mesiace, čo by mal mať záznamy. Takže robíme opravy rôznych typov. Tieto prípady nie sú úplne ojedinelé," dodal.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá