Ubudli ďalšie kilometre. Odlesňovanie Amazonského pralesa dosiahlo rekord

Odlesňovanie Amazonského dažďového pralesa dosiahlo v júni nový rekord. Podľa predbežných vládnych údajov odlesňovanie rastie už štvrtý mesiac po sebe. Tento nárast je spôsobený v súvislosti s obavami, že obdobie sucha môže zapríčiniť lesné požiare.

Odlesňovanie Amazonského pralesa v Brazílii dosiahlo v júni rekordný rozsah už po štvrtý mesiac za sebou. Podľa brazílskeho Národného inštitútu pre výskum vesmíru v júni ubudlo ďalších 1062 kilometrov štvorcových pralesa, čo je nárast v porovnaní s júnom 2020, keď bolo odlesnených 1043 kilometrov štvorcových. Ide zároveň o najvyšší júnový údaj odkedy INPE začal v roku 2015 zhromažďovať údaje.

V prvom štvrťroku 2021 ubudlo celkovo 3609 kilometrov štvorcových Amazonského pralesa, čo je o 17 percent viac ako v rovnakom období minulého roka. 

Od svojho nástupu k moci v roku 2019 brazílsky prezident Jair Bolsonaro presadzuje komercializáciu Amazónie a jej otvorenie pre ťažbu dreva a poľnohospodárstvo. Mimovládne organizácie, ktoré sa snažia dažďový prales chrániť, zvykne Bolsonaro označovať za "rakovinu".

Nedávno však oprášil svoj sľub, že v Amazonskom pralese sa do roku 2030 úplne prestane s odlesňovaním a že Brazília bude do roku 2050 uhlíkovo neutrálnym štátom. Ochrancovia životného prostredia však napriek tomu aj naďalej obviňujú Bolsonarovu vládu z neodbornosti a dokonca zo sabotovania opatrení na ochranu životného prostredia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá