V obciach postihnutých tornádom pokračujú odpratávacie práce i demolácie

V obciach postihnutých tornádom pokračujú odpratávacie práce i demolácie
Zdroj foto: TASR/AP
Juhomoravskí hasiči v sobotu oznámili, že na približne 90 percentách územia obcí, ktoré boli 24. júna zasiahnuté tornádom, už boli ukončené odpratávacie práce. Informoval o tom spravodajský server Aktuálně.cz.

Tornádo z 24. júna poškodilo až 1 200 domov a iných budov v juhomoravských okresoch Hodonín a Břeclav. Zahynulo šesť ľudí a zranenia utrpelo približne 200 ďalších. Predbežné odhady škôd dosahujú 15 miliárd českých korún (približne 589 miliónov eur).

V rámci odpratávacích prác sa z postihnutých obcí odvážajú trosky z poškodených budov, časti stromov a ďalší odpad. Z provizórnych medziskládok sa sutiny prevážajú na tri  centrálne úložiská. Hasičom pri tom asistujú príslušníci armády. V dedinách Lužice a Hrušky pokračujú od piatka demolácie poškodených stavieb, riadené demolácie budú v ďalšej fáze realizovať aj v Moravskej Novej Vsi a Mikulčiciach.

Celkovo by malo byť zrútených viac ako 180 domov, uviedol v sobotu riaditeľ hasičov Juhomoravského kraja Jiří Pelikán v Českej televízii. Viac ako tretinu domov si už zbúrali samotní majitelia, u zvyšných by mala demolácia prebehnúť v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov. Odhaduje sa, že demolačné práce budú úplne ukončené až o niekoľko mesiacov.

V piatok pracovalo v zasiahnutých lokalitách celkovo 1 050 hasičov, od nedele sa ich počet má znížiť na polovicu a postupne bude ďalej klesať.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá