Na čelo poľskej opozičnej strany Občianska platforma sa vrátil Donald Tusk

Bývalý šéf Európskej rady Donald Tusk sa v sobotu stal predsedom poľskej hlavnej opozičnej strany Občianska platforma. Nahradil Borysa Budku, ktorý predtým rezignoval.

Budka na adresu Donalda Tuska uviedol: "Dovoľ mi, aby som ti odovzdal vedenie Občianskej platformy. Chcem, aby si nás doviedol k víťazstvu."

Návrat zakladateľa

"Vrátil som sa na stopercent," povedal Tusk na sobotnom straníckom zjazde. Vo svojom prejave hovoril o vládnucej strane Právo a spravodlivosť, ktorú obvinil, že Poľsko dostala do "nebezpečnej situácie" tým, že sa nezhodla s partnermi z EÚ. "Keď vidíš zlo, bojuj s ním," dodal.

Tusk návratom na poľskú politickú scénu tak obnoví rivalitu so šéfom PiS Jaroslawom Kaczyňským. Súčasný predseda Európskej ľudovej strany Tusk Občiansku platformu pred 20 rokmi založil, a ako jej predseda bol v rokoch 2007 až 2014 premiérom Poľska.

Občianska platforma je podľa prieskumov verejnej mienky momentálne tretia najpopulárnejšia strana v Poľsku. Na druhom mieste je centristické hnutie Poľsko 2050 a najväčšiu podporu verejnosti má PiS.

Koalícia stratila väčšinu


Vládna pravicová koalícia PiS a dvoch menších partnerov však nedávno stratila v parlamente tesnú väčšinu. Ďalšie parlamentné voľby sú naplánované na rok 2023, vládna koalícia však podľa politických komentátorov potenciálne môže vypísať predčasné voľby s cieľom vyhnúť sa hlasovaniu o nedôvere.

V prieskume verejnej mienky inštitútu IBRiS zo začiatku týždňa vyjadrilo vládnej koalícii na čele s PiS podporu 34 percent opýtaných, pričom hnutiu Poľsko 2050 17,1 percenta a PO 16,9 percenta opýtaných.

Donald Tusk počas svojho pôsobenia vo funkcii predsedu Európskej rady v rokoch 2014 až 2019 riešil migračnú krízu, ekonomickú krízu v Grécku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá