Tour de France: Víťazstvo v 7. etape si pripísal Slovinec Matej Mohorič

Aktualizované:
Tour de France: Víťazstvo v 7. etape si pripísal Slovinec Matej Mohorič
Zdroj foto: TASR/AP
Víťazom piatkovej 7. etapy cyklistických pretekov Tour de France sa stal po úniku Slovinec Matej Mohorič z tímu Bahrain - Victorious. Slovenský jazdec Peter Sagan z Bory-hansgrohe sa v kopcovitej etape nenachádzal v popredí výsledkovej listiny.

Sagan prišiel do cieľa na 119. pozícii s mankom 18:37 min. V bodovacej súťaži je naďalej na 7. mieste. Na vedúceho Marka Cavendisha stratil ďalších 20 bodov, no odstup od všetkých ostatných šprintérskych špecialistov zostal rovnaký.

Druhú priečku obsadil v etape s dĺžkou 249,1 km z Vierzonu do Le Creusot Belgičan Jasper Stuyven z Treku-Segafredo s odstupom 1:20 min, tretí skončil Dán Magnus Cort z EF Education-Nippo s mankom 1:47 minúty. V rovnakom čase prišiel do cieľa na 4. mieste Holanďan Mathieu van der Poel z Alpecinu-Fenix, ktorý si tak upevnil vedenie v súťaži o žltý dres pre priebežne vedúceho pretekára.

Absolvovali najdlhšiu etapu

Cyklisti v piatok absolvovali najdlhšiu etapu na Tour de France za uplynulých 23 rokov. Úvodná polovica trate mala rovinatý charakter, v druhej časti už boli kopce, iba úplný záver bol opäť na rovine. Pri takmer bezvetrí sa dlho nedarilo vytvoriť únik dňa. Až po hodine boja a približne 50 km po štarte sa oddelila 29-členná skupina.

Z prvej dvadsiatky priebežného poradia na štarte v nej boli štyria jazdci. Van der Poel v žltom tričku, tretí Wout van Aert z Jumbo-Visma, jedenásty Kasper Asgreen z Deceunincku-QuickStep a devätnásty Vincenzo Nibali z Treku-Segafredo. Peter Sagan sa do úniku nedostal, Bora-hansgrohe mala vpredu ako jediného Patricka Konrada.

Mohorič náskok nestratil

Situácia nevyhovovala hlavne tímu UAE Team Emirates s priebežne druhým Tadejom Pogačarom, no napriek tomu sa náskok vedúcej skupiny natiahol až na vyše sedem minút. V úniku bol aj vedúci muž bodovacej súťaže Mark Cavendish z Deceunincku-QuickStep a na rýchlostnej prémii v polovici trate mu nikto nekomplikoval život. Pripísal si tak na konto 20 bodov a upevnil si prvenstvo v boji o zelený dres.

Na trati bolo pripravených päť vrchárskych prémií a Mohorič od prvého príchodu do kopcov začal zreteľne demonštrovať, že má záujem obliecť si nasledujúci deň bodkovaný dres. Ako prvý prešiel slovinský majster kótou na prvých dvoch prémiách štvrtej kategórie a následne i na prémii tretej kategórie. Pri výstupe na najvyšší bod trate, ktorým bol 5,7 km dlhý Signal d'Uchon s priemerným sklonom 5,6 % sa ocitol Mohorič na čele osamotený 18 km pred cieľom s viac ako minútovým náskokom. Ten už v závere nestratil. Van der Poel si udržal celkové vedenie o 30 sekúnd pred van Aertom. Pogačar v priebežnom hodnotení klesol z druhej na 5. priečku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá