Tornádo na južnej Morave spadalo do štvrtej z piatich kategórií. Postupovalo 26 kilometrov

Tornádo na južnej Morave spadalo do štvrtej z piatich kategórií. Postupovalo 26 kilometrov
Zdroj foto: TASR/Jakub Kotian
Tornádo, ktoré minulý štvrtok zdevastovalo niekoľko obcí na juhu Moravy, spadalo do štvrtej z piatich kategórií Fujitovej stupnice intenzity. Vyplýva to zo správy, ktorú v piatok zverejnil Český hydrometeorologický ústav.

Zasiahlo pás dlhý 26 kilometrov

Fujitova stupnica klasifikuje intenzitu tornád na základe škôd na stavbách a vegetácii. Rýchlosť vetra pri štvrtom stupni môže dosiahnuť 333 až 418 kilometrov za hodinu. Tornádo kategórie F4 môže spôsobiť ničivé škody a zrovnať so zemou aj dobre postavené domy, prípadne odniesť so sebou stavby so slabými základmi.

V predbežnej správe ČHMÚ sa uvádza, že tornádo vo štvrtok 24. júna zasiahlo pás dlhý 26 kilometrov a široký 700 metrov, a to v čase od 19.10 h do 19.45 h. Sprevádzalo búrku označovanú ako supercela, ktorá postupovala z Horného Rakúska cez juhomoravské okresy Břeclav a Hodonín do Zlínskeho kraja.

Tornádo výrazne zasiahlo obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice, severnú časť mesta Hodonín a Ratíškovice. Na základe leteckého a pozemného prieskumu a konzultácie odborníkov mu priradili kategóriu F4, píše sa v správe. Okrem rozsiahlych škôd na majetku, vegetácii a infraštruktúre si vyžiadalo aj šesť obetí na životoch a približne 200 zranených.
   


Úder tornáda sa dal ťažko predpovedať

Podľa ČHMÚ predpokladali meteorologické modely riziko výskytu silných búrok, úder tornáda sa však dal predpovedať len veľmi ťažko. Extrémne prejavy búrok sa totiž väčšinou vyskytujú na veľmi malom území.

ČHMÚ tiež konštatoval, že silné tornáda patria k extrémnym prejavom veľmi silných konvektívnych búrok a ich výskyt je veľmi ojedinelý, no "spoločnosť ani stavby nie sú na takéto výnimočné situácie pripravené".

Na príprave meteorologického hodnotenia sa okrem ČHMÚ podieľajú aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) a ďalší partneri. Odborníci aktuálne pokračujú v analýze zhromaždených údajov pre detailnejšiu správu. Ďalšie analýzy budú založené na medzinárodnej spolupráci výskumných tímov z Česka, Slovenska i Rakúska.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá