Pozitívne výsledky štúdie vakcíny Johnson&Johnson: Chráni aj proti delta variantu

Jednodávková vakcína proti covidu americkej spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) je účinná aj voči vysoko nákazlivému delta variantu koronavírusu SARS-CoV-2 a imunitná odozva trvá najmenej osem mesiacov.

Protilátky a bunky imunitného systému v krvi ôsmich ľudí zaočkovaných touto vakcínou podľa vedcov účinne zneškodnili variant delta, ktorý po prvý raz zaznamenali v Indii. Oznámila to vo štvrtok spoločnosť J&J, píše agentúra AFP.

Podobné výsledky hlásili aj z ďalšej štúdie, ktorá sa uskutočnila v zdravotnom inštitúte Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostone. Lekári v rámci tejto štúdie vakcínu podali 20 pacientom.

Protilátky sa časom neoslabujú

"Sme presvedčení, že naša vakcína ponúka trvácnu ochranu proti Covid-19 a vyvoláva zneškodňujúce účinky proti variantu delta," povedal vedúci výskumu J&J Paul Stoffels.

Údaje "zozbierané za obdobie ôsmich mesiacov" podľa oddelenia výskumu a vývoja J&J potvrdzujú, že táto vakcína vyvoláva silnú protilátkovú odozvu, ktorá neoslabuje, ale práve naopak, "po čase pozorujeme zosilnenie".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá