V Nemecku odporúčajú kombináciu vakcín pre lepšiu ochranu

V Nemecku odporúčajú kombináciu vakcín pre lepšiu ochranu
Zdroj foto: TASR/AP
Nemecká komisia pre očkovanie odporučila, aby ľudia zaočkovaní prvou dávkou vakcíny proti covidu od spoločnosti AstraZeneca dostali druhú dávku od firiem BioNTech/Pfizer alebo Moderna. Dôvodom je lepšia ochrana voči koronavírusu vrátane delta variantu.

Výrazne lepšia imunitná reakcia

Štúdie ukazujú, že v porovnaní s dvoma dávkami vakcíny od AstraZenecy je imunitná reakcia "výrazne lepšia", keď je prvá dávka tejto očkovacej látky skombinovaná s druhou dávkou vakcíny vyrobenej technológiou mRNA, uviedla Stála komisia pre očkovanie.

Komisia preto v aktualizovaných pokynoch odporúča kombináciu vakcín bez ohľadu na vek a s odstupom najmenej štyroch týždňov po sebe. Komisia poukázala na štúdie z Británie, podľa ktorých je ochrana proti delta variantu "významne nižšia" po jednej dávke. "V tejto súvislosti STIKO upozorňuje, že je dôležité dostať druhú dávku vakcíny," uviedla komisia.

Očakávajú šírenie delta variantu

Nemecko očakáva, že delta variant, po prvý raz odhalený v Indii, sa stane dominantným v krajine v najbližších dňoch. Podľa údajov zo stredy tvoril v týždni do 20. júna 37 percent prípadov nákazy v Nemecku.

"Očakávam, že v priebehu júla bude delta predstavovať viac ako 70 až 80 percent infekcií v našej krajine," povedal novinárom nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá