SNS vyzýva na zrušenie opatrení na hraniciach, PS a Spolu v nich problém nevidia

SNS vyzýva na zrušenie opatrení na hraniciach, PS a Spolu v nich problém nevidia
Zdroj foto: TASR/František Iván
Mimoparlamentná Slovenská národná strana vyzýva vládu na zrušenie nových podmienok pre vstup na Slovensko zo zahraničia. Národniari poukazujú najmä na pendlerov, ktorí sú podľa nich nútení sa povinne očkovať proti ochoreniu COVID-19.

Očkovanie sa stáva nástrojom na vydieranie, tvrdí SNS

Mimoparlamentná strana Spolu a hnutie Progresívne Slovensko, naopak, s novými pravidlami súhlasia. Vnímajú to ako motiváciu pre vakcináciu, ale aj ako výhodu pre už zaočkovaných.

Základný princíp očkovania musí byť podľa SNS založený na dobrovoľnosti a rozhodnutí každého občana. "Očkovanie sa stáva nástrojom na vydieranie občanov. Nie je možné, aby bolo s očkovaním spájané zvýhodňovanie občanov," tvrdí strana. Občania, ktorí nie sú zaočkovaní, nemôžu byť podľa nej poškodzovaní na svojich základných prirodzených ľudských právach len preto, že "neplnia pokyny vlády".

Výhody pre zaočkovaných

Nové podmienky vstupu na Slovensko, naopak, hodnotí hnutie PS pozitívne. "Už dlhodobo tvrdíme, že zaočkovaní ľudia by mali mať oproti nezaočkovaným výhody. Zaočkovaný človek chráni nielen seba, ale aj svoje okolie, a mal by mať vďaka tomu zmiernené obmedzenia," uviedla pre TASR predsedníčka hnutia Irena Bihariová.

 Myslí si však, že by už dávno mala byť spustená aplikácia eKaranténa, ktorá umožní štátu efektívne kontrolovať dodržiavanie karantény. "S termínom 9. august ako výnimkou pre pendlerov nesúhlasíme, keďže pri podmienke zaočkovania sa dvoma kolami a 14-dňovou lehotou po druhom očkovaní je nereálne, aby to mohli prípadní záujemcovia stihnúť," skonštatovala Bihariová.

Letanovská súhlasí s karanténou

Expertka strany Spolu na zdravotníctvo Andrea Letanovská plne súhlasí s opatrením, že pri návrate zo zahraničia bude vyžadovaná karanténa 14 dní, ktorá môže byť ukončená po negatívnom teste najskôr piaty deň po návrate.

 "Výnimka pre očkovaných môže byť silnou motiváciou na urýchlené zaočkovanie tých, čo doteraz váhali. Pričom riziko zavlečenia vírusu očkovanými je minimálne," uviedla.

Spoplatnený test alebo očkovanie zadarmo

Bihariová v prípade nových podmienok pri uhrádzaní testov na ochorenie COVID-19 tvrdí, že štát by mal testy, ktoré budú potrebné na vstup na hromadné podujatia a do reštaurácii, uhrádzať. 

Letanovská súhlasí s vyvinutím motivačného tlaku na zvýšenie záujmu o očkovanie zjednodušením vstupu na hromadné podujatia pre očkovaných aj cestou spoplatnenia antigénových testov pre neočkovaných. "Je to bezpečnostné opatrenie a chráni nás všetkých. Navyše dáva na výber spoplatnený test alebo bezplatné očkovanie," skonštatovala.

Nové podmienky

Nové podmienky vstupu na Slovensko majú platiť od 9. júla. Pravidlá budú po novom závisieť od toho, či je človek zaočkovaný alebo nie. Nezaočkované osoby sa budú musieť po prekročení hraníc povinne registrovať v systéme eHranica a absolvovať 14-dňovú karanténu, najskôr na piaty deň karantény bude možné absolvovať PCR test. 

Pendleri majú výnimku do 9. augusta, aby sa stihli prípadne zaočkovať.

Štát chce motivovať k očkovaniu

Aj pri uhrádzaní testov, ktoré sú potrebné na vstup napríklad na hromadné podujatia, platia nové podmienky. Štát prechádza na nový systém testovania na nový koronavírus, aby motivoval k očkovaniu. 

Testovanie zo zdravotných dôvodov, testovanie kontaktov pozitívnych či testovanie na nový koronavírus do detských táborov zostane hradené štátom. Na všetky ostatné podujatia, kde je potrebný test, si ho bude musieť jedinec hradiť samostatne. Povinnosť sa týka len nezaočkovaných ľudí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá