Kočner žaluje Europol. V kauze vraždy vraj unikli citlivé informácie

Na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu sa v stredu konalo vypočúvanie strán k žalobe, ktorú pre údajný únik citlivých súkromných informácií podal proti Europolu slovenský podnikateľ Marián Kočner v súvislosti s kauzou vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Súdny dvor na svojej webovej stránke pripomenul, že podnikateľ Marián Kočner je na Slovensku obžalovaný z objednávky vraždy investigatívneho novinára z februára 2018.

Počas vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej slovenské orgány poverili Europol, aby analyzoval údaje uložené na dvoch mobilných telefónoch a USB kľúči. Europol vykonal analýzu, ktorej výsledok - vrátane citlivých údajov o súkromnom živote Mariána Kočnera - údajne unikol do slovenských médií ešte predtým, ako ich dostali príslušné orgány v SR.

V tejto súvislosti Marián Kočner podal na Všeobecný súd (prvostupňovú inštanciu Súdneho dvora EÚ) žalobu proti Europolu. V nej tvrdí, že policajný úrad EÚ si nesplnil svoje povinnosti v oblasti ochrany údajov vyplývajúcich z nariadenia o Europole z roku 2016.

Slovenský podnikateľ na Všeobecnom súde žiada od Europolu 100.000 eur ako náhradu za utrpenú nemajetkovú ujmu. Súdny dvor EÚ rozsudok v tejto veci vynesie neskôr.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá