Meteorológovia varujú pred veľkou horúčavou aj intenzívnymi búrkami

Meteorológovia varujú pred veľkou horúčavou aj intenzívnymi búrkami
Zdroj foto: TASR/Dano Veselský (ilu)
Kým na južnej polovici územia Slovenska hrozí v utorok 29. júna veľká horúčava, obyvatelia severných okresov sa musia mať na pozore pred búrkami. Na riziká počasia upozorňuje výstrahami Slovenský hydrometeorologický ústav.

Výstraha pred vysokými teplotami hovorí o popoludňajších teplotách od 33 do 37 stupňov Celzia. Hornú hranicu budú atakovať teploty v okresoch na juhu západného a stredného Slovenska, pre ktoré platí od 14.00 do 18.00 h výstraha druhého stupňa. V ostatných okresoch Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho, Banskobystrického i Košického kraja očakávajú meteorológovia teploty do 33 až 34 stupňov Celzia, od 13.00 do 18.00 h je pre tieto okresy stanovená výstraha prvého stupňa.

Búrky majú prísť v okresoch v severnej polovici Slovenska taktiež popoludní, výstraha pred nimi platí pre Žilinský, Banskobystrický, Prešovský a časť Košického kraja od 12.00 do 21.00 h. "S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 - 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosťou 65 - 85 kilometrov za hodinu," dodávajú meteorológovia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá