V prípade domova seniorov na Pažítkovej stále prebieha vyšetrovanie, vedené sú dve trestné stíhania

V prípade domova seniorov na Pažítkovej stále prebieha vyšetrovanie, vedené sú dve trestné stíhania
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
V prípade domova dôchodcov na Pažítkovej ulici v bratislavskom Ružinove, kde mali zle zaobchádzať so seniormi, sú naďalej vedené dve trestné stíhania. Ani jedno z nich nebolo zatiaľ ukončené.

Vypočúvajú sa svedkovia

V prvom prípade je trestné stíhanie vedené pre zločin ublíženia na zdraví. "Vyšetrovanie stále prebieha, vypočúvajú sa svedkovia, čaká sa na odpovede z miestneho úradu Ružinov, ako aj z Bratislavského samosprávneho kraja," priblížila bratislavská krajská policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková. K priebehu vyšetrovania sa polícia až do konečného rozhodnutia vyjadrovať nebude.

Trestné oznámenie vo veci prečinu ublíženia na zdraví neznámym páchateľom na chránených osobách podal ešte v januári 2020 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Urobil tak po dohľade vykonanom z vlastnej iniciatívy v Univerzitnej nemocnici Bratislava, ktorý sa týkal deviatich pacientov privezených z predmetného zariadenia pre seniorov.

Trestné oznámenie podal aj starosta

V druhom prípade vedie vyšetrovateľ Policajného zboru trestné stíhanie vo veci zločinu týrania blízkej osoby a zverenej osoby. Trestné oznámenie podal tento rok starosta Ružinova Martin Chren. Bratislavská polícia ubezpečuje, že na prípade intenzívne pracuje a vykonáva všetky potrebné procesné úkony.

 „Vzhľadom k povahe a citlivosti daného prípadu nie je možné v súčasnosti poskytnúť bližšie informácie,“ poznamenala Martiniaková.

Ukončili kontrolu

Zadokumentovaných bolo niekoľko prípadov možného týrania seniorov. Na prípady, ktoré vykazovali znaky týrania, upozornili intervenčné tímy ministerstva zdravotníctva a rezortu práce, ktoré boli povolané po tom, ako začali v zariadení začiatkom februára pribúdať prípady nového koronavírusu.

Koncom mája ukončil kontrolu v zariadení BSK, ktorý ju vykonal na základe postúpeného anonymného podnetu. Kontrola preukázala porušenia zákona o sociálnych službách. Kraj zároveň v rámci kontroly požiadal viaceré inštitúcie o súčinnosť. Jednou z nich bol Inšpektorát práce Bratislava.

Ten zistil porušenia niektorých ustanovení Zákonníka práce i zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov. Zamestnávateľovi bude v zmysle zákona uložená pokuta.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá