Vlna horúčav zasiahla aj USA či Kanadu. V dedine Lytton namerali 46 stupňov

TA3 TASR
28.6.2021 07:50

Severozápad USA a západnú Kanadu zasiahla vlna horúčav s teplotnými rekordmi. Meteorológovia vydali varovanie pre územie od amerického štátu Oregon až po arktickú oblasť Kanady.

Padali rekordy

 V kanadskej provincii Britská Kolumbia padlo cez víkend viac ako 40 teplotných rekordov – a v nedeľu tam zaevidovali aj najvyššiu teplotu, akú kedy v Kanade namerali. V dedine Lytton 250 kilometrov severovýchodne od Vancouveru vystúpil teplomer na 46,1 stupňa Celzia, oznámilo kanadské ministerstvo životného prostredia.

Doterajší kanadský rekord bol 45 stupňov Celzia, ktorý namerali v provincii Saskatchewan v roku 1937. Ďalšie rekordy sa očakávajú v pondelok, keďže podľa predpovedí bude tlaková výš v regióne naďalej udržiavať horúci vzduch – pred ochladením od utorka.

Teploty v západných oblastiach Kanady sú o 10 – 15 stupňov Celzia vyššie než obvykle. "V častiach západnej Kanady je teplejšie než v Dubaji," povedal klimatológ ministerstva David Phillips pre stanicu CTV. V tamojších obchodoch podľa médií vypredali mobilné klimatizačné zariadenia i ventilátory, zatiaľ čo mestá otvorili "centrá pre ochladenie" a uzavreli viaceré strediská očkovania proti covidu.

Nebezpečná vlna horúčav

Podobná situácia je na severozápade USA, kde americká Národná meteorologická služba (NWS) vydala varovanie o "nebezpečnej vlne horúčav" v častiach štátov Washington a Oregon. Pondelok by mal byť najhorúcejším dňom vo veľkých mestách ako Seattle a Portland.

V Portlande v štáte Oregon namerali v nedeľu 44,4 stupňa Celzia, čo prekonalo historický rekord 42,2 stupňa Celzia, nameraný len deň predtým.

Dosiaľ najvyššie namerané teploty vzduchu hlásili aj z mesta Eugene (43,3 stupňa Celzia) v Oregone, kde v nedeľu popoludní zastavili olympijské kvalifikačné podujatia v atletike, i v početných ďalších lokalitách severozápadu USA.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok