Kováčik zostáva vo väzbe. Ústavný súd zrušil uznesenie Najvyššieho súdu

Aktualizované:
Ústavný súd zrušil uznesenie Najvyššieho súdu SR, ktorým potvrdil väzbu pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Má ísť o rozhodnutie NS SR z novembra minulého roka. Potvrdil to jeho obhajca Erik Magál.

"Môžem potvrdiť, že 22. júna bolo vydané rozhodnutie - nález Ústavného súdu," povedal Magál. Ústavný súd vo svojom náleze uvádza, že napadnuté uznesenie zrušil a vec vrátil Najvyššiemu súdu na nové konanie a rozhodnutie. "Bude jeho povinnosťou poskytnúť sťažovateľovi adekvátnu súdnu ochranu a opätovne rozhodnúť o sťažnosti sťažovateľa proti uzneseniu sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu z 25. októbra 2020," odôvodnil ÚS.

Zrušenie uznesenia znamená, že po vydaní nálezu ÚS sa konanie vráti späť pred Najvyšší súd a ten bude musieť bezodkladne rozhodovať o ďalšom trvaní väzby Dušana Kováčika, priblížil obhajca. Podľa rozhodnutia ÚS sa Najvyšší súd nemá obmedziť len na prieskum napadnutého uznesenia sudcu pre prípravné konanie, ale komplexne preskúmať aktuálnosť dôvodov väzby Dušana Kováčik v momente svojho rozhodovania podľa aktuálneho stavu.

Pochybnosti o nestrannosti Klimenta

Senát Ústavného súdu svoje rozhodnutie zdôvodnil pochybnosťami o nestrannosti sudcu Juraja Klimenta. Bol členom senátu NS, ktorý zamietol sťažnosť Dušana Kováčika voči rozhodnutiu ŠTS o jeho vzatí do väzby. Dušan Kováčik v ústavnej sťažnosti namietal príbuzenský vzťah Klimenta a prokurátora Ondreja Repu, ktorý je jeho synovec a podával návrh na vzatie do väzby na ŠTS. Poukazoval aj na jeho medializované pozitívne vyjadrenia k Repovej práci a negatívne vyjadrenia na jeho adresu. Najvyšší súd označil ústavnú sťažnosť za nedôvodnú, Kliment sa necítil byť zaujatý, vzťah s Repom nemal byť intenzívny napriek príbuzenskému vzťahu.

„Pri komplexnom zhodnotení vzťahu sudcu JUDr. Klimenta k prejednávanej veci, k sťažovateľovi a prokurátorovi Ústavný súd konštatuje, že tento je takej povahy a intenzity, že objektívne vyvoláva pochybnosti o jeho nestrannosti nielen u sťažovateľa, ale aj u akéhokoľvek nestranného pozorovateľa, čo môže viesť až k strate dôvery občanov v spravodlivosť,“ píše sa v náleze. ÚS tiež pripomenul, že nestrannosť sudcu, ktorý rozhoduje spor o právo, je kľúčovou hodnotou súdnej moci a len nestranné rozhodnutie môže byť spravodlivé.

Ústavný súd tiež poukázal, že ak sudca verejne vyjadroval prostredníctvom médií svoj názor na bývalého špeciálneho prokurátora a jeho trestnú vec, a to ešte na samom začiatku trestného stíhania, reálne to vyvoláva pochybnosti o jeho objektívnej nestrannosti. Uviedol, že sudca má postupovať zdržanlivo nielen pri výkone svojej funkcie, ale aj v civilnom živote.

Ocenil však Klimentovu občiansku angažovanosť, ktorý sa podľa neho ani v exponovaných situáciách, keď je v Slovenskej republike testovaná spravodlivosť a právny štát, nebojí prezentovať svoje právne názory na spoločenskú situáciu. Upozornil však, že aj keď ide o trestné stíhanie bývalého špeciálneho prokurátora, čo je pre demokraciu samo o sebe bolestivé, štandardy trestného práva musia platiť pre každého.

Opäť bude rozhodovať Najvyšší súd

NS tak bude znova rozhodovať o sťažnosti, ktorú Dušan Kováčik podával vlani v októbri proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu o vzatí do väzby. "Najvyšší súd bude teda opätovne rozhodovať o zákonnosti vzatia do väzby," poznamenal Magál.

Sudkyňa pre prípravné konanie rozhodla v októbri minulého roka tak, že Dušana Kováčik vzala do väzby z dôvodu kolúzneho, ako i preventívneho. Proti všetkým výrokom tohto rozhodnutia podal Dušan Kováčik sťažnosť. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal krátko po obvinení.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry už v tejto veci podal v apríli na súd obžalobu na Dušana Kováčika, obvineného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov. Zákonná sudkyňa Pamela Záleská vytýčila aj termín hlavného pojednávania na 7. až 9. a následne na 13. až 15. júla. Najvyšší súd SR rozhodoval o väzbe Dušana Kováčika aj 18. mája tohto roka, keď zamietol jeho sťažnosť voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu. Ten zamietol jeho žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá