Po tornáde zrovnajú niektoré domy so zemou. Statici ešte takéto škody nevideli

Česko sa spamätáva z tornáda, ktoré spustošilo južnú Moravu. Veterná smršť si vyžiadala päť obetí. Na miestach odpratávajú škody, budovy kontrolujú statici. Zatiaľ to vyzerá tak, že štvrtinu zo skontrolovaných domov budú musieť zbúrať.

V tornádom postihnutej oblasti v juhomoravských okresoch Břeclav a Hodonín nie je nikto nezvestný. Tragédia si tak vyžiadala päť životov a desiatky zranených. Z nich sú mnohí stále v lekárskej starostlivosti. V obciach Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice sú poškodené stovky domov. Všetky ich postupne kontrolujú statici. Tí zatiaľ rozhodli, že 61 z nich bude nevyhnutné zbúrať. Podľa spravodajského servera Novinky.cz to médiám povedal juhomoravský hajtman (župan) Jan Grolich.

Vo všetkých obciach sa na plné obrátky pracuje na odpratávaní spôsobených škôd. Pomáhajú stovky dobrovoľníkov a hasičov. V oblasti je nasadená armáda. "V obciach zriadime informačné miesta, aby ľudia, ktorí potrebujú pomoc, alebo ju – naopak – ponúkajú, vedeli, kam sa obrátiť, ako postupovať," uviedol hajtman. Centrá budú zbierať požiadavky od starostov i jednotlivcov.

O všetkých, ktorí prišli o strechu nad hlavou, je postarané. Väčšina z nich našla útočisko u svojich príbuzných. Malá časť z nich prespáva v priestoroch, ktoré im vyčlenili obce. Zatiaľ je materiálnej pomoci zhromaždenej v najrôznejších zbierkach obcí a spolkov dosť. Netreba ju momentálne voziť do postihnutej oblasti, ktorou sa dá teraz prejsť autom len veľmi zložito, lebo takmer všade pracuje ťažká technika. Pomoc je zhromažďovaná v sklade v Hodoníne.

V Českej republike je zdokumentovaných približne jedno až päť tornád ročne. Tornádo, ktoré sa vo štvrtok vyskytlo na južnej Morave, bolo najtragickejším v Európe od roku 2001.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá