Neviete urobiť ani jeden kľuk? Nemusí byť problém iba vo vašej forme

Neviete urobiť ani jeden kľuk? Nemusí byť problém iba vo vašej forme
Zdroj foto: Pexels
Kľuky sú základný posilňovací cvik. Je ťažké uveriť, že niektorým ľuďom pripadá ich vykonanie nemožné. Existuje však skupina ľudí, ktorá bojuje s týmto ťahom svalov, na ktorý nemajú dosť sily. Medzi dôvody problémov patrí bolesť kĺbov, nedostatok sily alebo nedostatočný tréning.

Kľuky vyžadujú dostatočnú silu a tréning pre ich správny výkon.

Problémy so šľachami

Artróza, poranenie kĺbu na zápästí, lakti alebo v ramene spôsobujú, že kľuky sú pre niektorých ľudí veľmi bolestivé. V týchto prípadoch netlačte na pílu a nepoužívajte tento cvik, ak by mal ísť cez bolesť. Niekedy sú tieto bolesti výsledkom nadmerného zaťaženia svalov a kĺbov, môže za ne aj nesprávna technika cvičenia alebo nehody. V týchto prípadoch pomáha odpočinok a kryoterapia. Ak však máte trvalý stav, vrátane osteoartrózy, zrejme už budete potrebovať injekcie. Posilňujte hrudník pomocou činiek, ale iba s miernou váhou.

Rozloženie hmotnosti

Kľuky sa často odporúčajú ako súčasť cvičebného programu na odbúravanie tuku, keď máte nadváhu. V niektorých prípadoch chorobnej obezity im však vaše veľké telo jednoducho prekáža. Zadržanie váhy pri tlačení hrudníka hore a dole môže spôsobiť príliš veľký odpor na kĺby. Súčasťou dobrých kľukov je aj stiahnutie brušných svalov a držanie rovného chrbta. Pozor však, veľké rozloženie hmotnosti na brucho môže spôsobiť ochabnutie chrbta, takže robíte kľuky nesprávne. Stále existujú možnosti ako cvičiť hrudník aj s nadváhou. 

Pre začiatočníkov

Aby ste dosiahli stopercentný cvik a stlačenie svalov, musíte vyvinúť silu v hornej časti tela aj jadra. Ak len tak na zem spadnete, bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností so silovým tréningom, a pokúsite urobiť 10 až 20 opakovaní, pravdepodobne to nedáte. Začnite kľukmi o stenu, neskôr postačí aj kuchynská linka, a choďte stále nižšie a nakoniec sa prepracujete až k podlahe. Ak zistíte, že potrebujete pomoc, kľuky si upravte, stačí ich vykonávať s podporou kolien. 

Zlá forma

Roztiahnuté lakte, klenuté ruky a ochabnuté boky spôsobujú, že kľuky sa vám robia ťažšie. Zlá forma z nich robí veľmi neúčinný cvik, dokonca možno až škodlivý. Zatlačte na ruky a hrudník správne, ruky roztiahnite do šírky ramien, plecia a lakte by mali byť ohnuté v 45-stupňovom uhle. Vaše jadro by malo zostať pevné. 

Správna technika

Ženy majú v porovnaní s mužmi väčší problém s týmto cvikom a to z jedného jednoduchého dôvodu, majú menej svalovej hmoty, je to biologický fakt. Ženy majú kratšie svalové vlákna a menej svaloviny rozloženej v hornej časti tela. Vybudovať si svaly na hrudníku preto vyžaduje veľa námahy, ale nič nie je nemožné. Chce to iba trpezlivosť.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá