Fico: Štát musí šetriť, iné krajiny školské platy znižujú

Fico: Štát musí šetriť, iné krajiny školské platy znižujú
Zdroj foto: SITA
Predseda vlády SR Robert Fico tvrdí, že zvyšovanie platov je v súčasnosti mimo európskeho kontextu a požiadavky učiteľov považuje za nesplniteľné v čase, kedy štát musí šetriť a iné krajiny školské platy znižujú.

Požiadavkám učiteľov nemôže vyjsť vláda SR v ústrety, pretože by to znamenalo aj nerešpektovanie medzinárodných záväzkov o deficite vo výške 2,94 percenta. Premiér Robert Fico to povedal po stretnutí s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska vo štvrtok 18. októbra. Vláda a ZMOS podpísali memorandum o šetrení, čo Fico označil za sprievodný jav paradoxnej doby, v ktorej sa nachádzame. Na jednej strane podľa premiéra vláda "musí viesť veľmi ťažké rokovania so sociálnymi partnermi. Všetci hovoríme o tom, ako Slovensko zachrániť... aby stále patrilo do jadra" a na strane druhej sa v spoločnosti nachádzajú takí, ktorí situáciu nevnímajú ako krízovú a "myslia si, že štát má k dispozícii neobmedzené množstvo finančných prostriedkov a môže zvyšovať platy".

Premiér zdôraznil, že vláda nebude nikomu platy brať. No pri porovnaní s okolitými európskymi krajinami, v ktorých sa podľa Fica znižujú mzdy vo verejnej správe, sa mu zdá veľmi ťažké rozhodnúť o významnom navýšení platov napríklad učiteľov. "My ponúkame objem päť percent v situácii, kedy iné krajiny berú peniaze. Ja len prosím každého na Slovensku, nech vníma realitu," vyzýva Fico, ktorý tvrdí, že on rešpektuje každého. To, že ľudia na Slovensku nie sú ohodnocovaní tak, ako by mali byť, je podľa neho momentálne nezvrátiteľná

"Môžeme si na budúci rok urobiť deficit päť percent, môžeme zvýšiť platy učiteľom, lekárom, môžeme dať peniaze krížom-krážom, ale potom v decembri v roku 2013, keď budeme potrebovať prefinancovať náš verejný dlh, môžeme akurát tak zhasnúť a zatvoriť dvere," vyjadruje svoje presvedčenie Fico a uvádza, že Slovensko by sa tak vybralo "balkánskou cestou". Dodržať záväzok o miere deficitu na necelých troch percentách je podľa neho hrou o to, aby Slovensko zostalo súčasťou strednej modernej Európy. "Zvýšiť platy o desať percent je mimo európskeho kontextu, hoci veľmi rád by som im dal aj dvadsať percent. Keby tie peniaze k dispozícii boli," dodáva premiér.

Školskí odborári tento týždeň rozhodli, že 26. novembra odštartuje zatiaľ časovo neobmedzený štrajk pedagogických a nepedagogických pracovníkov. Neprijali ponuku rezortu financií na päťpercentné zvýšenie miezd a trvajú na desaťpercentnom zvýšení tarifných platov. Štrajkovať chcú dovtedy, kým nebudú splnené ich požiadavky. Odborársky predák Pavel Ondek nevylúčil, že v prípade splnenia ich podmienok štrajk nebude. Odborárov sa rozhodol v zatiaľ neurčenom termíne prijať prezident SR Ivan Gašparovič a dátum na rokovanie hľadajú aj ministerstvá školstva, práce a financií.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá